fot. PAP/EPA

Belgia zmaga się z koronawirusem

Mając na uwadze wskaźnik zachorowań na koronawirusa w  Belgii, gdzie jest on naprawdę wysoki (ponad 2200 potwierdzonych przypadków zachorowań w tym kraju) belgijskie władze wprowadzają kolejne obostrzenia.

W piątek zdecydowano się zamknąć granice państwa dla tych, których podróże nie są konieczne. Ruch towarowy, transport ciężarówkami, powrót obywateli belgijskich z zagranicy oraz bezwzględne podróże służbowe są nadal dozwolone. Wcześniej podjęto decyzję o zamknięciu belgijskich szkół do trzeciego kwietnia. Restauracje, place zabaw czy kawiarnie również pozamykano.

W supermarketach ograniczono liczbę osób, które mogą wejść na zakupy do 1 osoby na 10m2 powierzchni sklepu. W markecie można przebywać maksimum 30 minut. Priorytetowo traktowane są osoby po 65 roku życia (zagwarantowano np. dla nich czas na zakupy codziennie pomiędzy 8.00 a 9.00 rano).

W związku z rozprzestrzenianiem się  koronawirusa w Brukseli pojawiają się głosy krytyki pomysłu, aby umożliwić europosłom wejście do Parlamentu Europejskiego na przyszłotygodniową sesję plenarną. Jeden z belgijskich polityków apeluje o poważne podejście do zasad związanych ze środkami ostrożności. Podobne sygnały wysyłane są przez polskich polityków do Brukseli.

Były wiceprzewodniczący tej instytucji europoseł Ryszard Czarnecki nie popiera osobistego uczestniczenia deputowanych w posiedzeniu plenarnym zaplanowanym na 26 marca w Brukseli. Jego zdaniem europosłowie powinni podejść do sprawy rozsądnie i skorzystać z systemu głosowania na odległość uczestnicząc przy tym zdalnie w sesji plenarnej nie opuszczając swoich krajów.

Chodzi o respektowanie zasad związanych z troską o bezpieczeństwo.

Europoseł Bogdan Rzońca solidaryzuje się z zasadami nakreślonymi przez polski rząd. Przyjazd do Parlamentu Europejskiego akurat teraz określa mianem skrajnej nieodpowiedzialności. Więcej informacji na temat systemu prac w unijnych instytucjach poznamy w przyszłym tygodniu.

Dawid Nahajowski/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl