KGP podała, że przez dwa tygodnie sześciu policjantów pełni służbę na włoskich stokach narciarskich

Przez dwa tygodnie sześciu polskich policjantów pełni służbę we Włoszech. Czterech patroluje stoki narciarskie w rejonie miejscowości Moena, dwóch zaś w rejonie Madonna di Campiglio, gdzie co roku czas wolny spędza tysiące polskich turystów – poinformował rzecznik Komendanta Głównego Policji,  insp. Mariusz Ciarka.

Rzecznik KGP przekazał, że współpraca w zakresie zapewnienia Polakom bezpieczeństwa w zimowym sezonie turystycznym we Włoszech realizowana jest na mocy porozumienia wykonawczego pomiędzy Komendantem Głównym Policji, a Departamentem Bezpieczeństwa Publicznego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Republiki Włoskiej.

„Polscy policjanci-narciarze asystują i pomagają włoskim kolegom podczas wspólnych patroli policyjnych na stokach narciarskich w rejonie Moeny oraz Madonna di Campiglio” – wyjaśnił insp. Mariusz Ciarka.

„Patrole międzynarodowe są szczególnie efektywną, sprawdzoną w praktyce formą współpracy, cenioną nie tylko przez naszych rodaków, ale przede wszystkim partnerów zagranicznych jak i naszą służbę dyplomatyczną, stąd też mają już kilkunastoletnią tradycję” – zaznaczył.

Do zadań polskich policjantów pełniących służbę na włoskich stokach należy m.in. ułatwienie komunikacji polskich turystów z miejscową policją oraz pomaganie obywatelom polskim w skomunikowaniu się z placówkami dyplomatycznymi.

„Dodać należy, że delegowani policjanci na co dzień pełnią służbę na Śląsku i Małopolsce, i stąd posiadają bardzo dobre umiejętności jazdy na nartach oraz legitymują się uprawnieniami instruktora narciarstwa PZN. W trakcie służby na włoskich stokach występują w służbowym stroju narciarskim, nie są jednak wyposażeni w środki przymusu bezpośredniego oraz w broń służbową” – podkreślił policjant.

Wskazał, że sześciu policjantów pełni służbę na włoskich stokach narciarskich od początku tego tygodnia.

„Doświadczenia lat minionych wskazują, że być może i w tym roku polscy policjanci nie będą mieć okazji do podejmowania zbyt wielu interwencji, albowiem Polacy wypoczywający na stokach włoskich Dolomitów z reguły są bardzo uprzejmi, zdyscyplinowani oraz przestrzegają, zarówno miejscowych norm prawnych, jak i kulturowo-obyczajowych, stąd też są grupą narodową bardzo mile przyjmowaną przez miejscową społeczność” – podał.

„Nasi policjanci spędzą we Włoszech dwa tygodnie” – dodał rzecznik KGP.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl