Policja: oszustwa metodą „na wnuczka” są coraz częstsze

Tylko w tym roku odnotowano już ponad 1300 oszustw metodą „na wnuczka”. Dzieje się tak mimo ostrzeżeń policji i ogłoszeń w kościołach.

Oszuści działają zwykle w dużych miastach i wykorzystują sprawdzone metody. Dzwonią podając się za członka rodziny i pod pretekstem ważnej sprawy m.in. wypadku, nagłych kłopotów finansowych lub potrzeby pomocy przy złapaniu szajki oszustów. W ten sposób wyłudzają duże kwoty pieniędzy.

Starsze osoby tracą często oszczędności całego życia – zaznacza nadkom. Monika Chlebicz, rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy.

– Można ostrzegać najbliższych o tym, że jest taka metoda, opowiadać o tej metodzie i informować o tym, żeby pod żadnym pozorem nie przekazywali pieniędzy osobom, których nie znają. Żeby najpierw kontaktowali się z najbliższymi, a jeżeli jest to niemożliwe, to z policją. Nie jest tak, że my ponosimy wyłącznie porażki. Jest bardzo dużo spraw przede wszystkim takich, które są usiłowaniem oszustwa „na wnuczka”, a więc okazuje się, że ta kampania i mówienie o tym, że takie oszustwo istnieje, włączenie się w to bardzo szeroko również mediów przynosi taki skutek, że bardzo dużo osób zna już tą metodę i nie daje się oszukać – wskazuje rzecznik.     

Tylko w samej Warszawie oszuści wyłudzili już w tym roku ponad 10 mln zł. Dane są alarmujące, z roku na rok oszustw metodą na wnuczka przybywa. Jeden z dzienników podał, że w roku 2012 zanotowano 1,1 tys. przypadków, w 2014 roku blisko 2 tys., do połowy tego roku już ponad 1,3 tys.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl