Akcja społeczna „Dzielnicowy bliżej nas”

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji rozpoczyna dziś akcję społeczną „Dzielnicowy bliżej nas”. Jej celem jest większe wykorzystanie policjantów dzielnicowych w terenie oraz zwiększenie ich rozpoznawalności w lokalnych środowiskach. Ponadto zmienić ma się system szkoleń i organizacji pracy dla tych funkcjonariuszy.

Jarosław Zieliński, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, podkreśla, że akcja wpisuje się w interaktywną mapę zagrożeń, która powstaje w resorcie.

Chcemy wzmocnić pozycję dzielnicowych i odciążyć ich od innych czynności, zwłaszcza tych biurowych, a więcej czasu im przeznaczyć na pracę w terenie. Mieszkańcy danego osiedla, ulicy czy miejscowości powinni znać swojego dzielnicowego i móc do niego zgłaszać informacje o zagrożeniach, a on powinien być ich przyjacielem i opiekunem. Te konsultacje, które prowadzić będą teraz dzielnicowi, także będą poszerzeniem tej wiedzy, która będzie umieszczana na mapach bezpieczeństwa. Chcemy z tymi informacjami zejść do osiedla, ulicy i wsi i tam, gdzie ludzie żyją, chodzą do pracy, chodzą do szkoły ich dzieci, gdzie robią zakupy, tam, gdzie się dzieje i odbywa nasze codzienne życie – zaznacza Jarosław Zieliński.

Akcja „Dzielnicowy bliżej nas” może wprowadzić duże zmiany w obecnym funkcjonowaniu dzielnicowych. Krytycznie o ich pracy w kwietniu br. wypowiedziała się Najwyższa Izba Kontroli.

W swoim raporcie Izba wskazywała m.in., że policja nie ma koncepcji wykorzystywania dzielnicowych i traktuje się ich jako rezerwę kadrową, przez co nie wypełniają oni swoich ustawowych działań.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl