GUS: PKB w I kwartale 2016 r. wzrósł o 3,0 proc. rdr

O 3 proc. wzrósł w pierwszym kwartale tego roku PKB Polski rok do roku. Główny Urząd Statystyczny przedstawił tzw. szybki szacunek PKB.

Natomiast według wyliczeń analityków, wskaźnik ten zwiększył się od stycznia do kwietnia o 3,5 procent.

Zdaniem ekonomistów wraz z realizacją programu „500 plus” kolejne kwartały przynosić będą znaczące przyspieszenie dynamiki PKB.

Według założeń tegorocznego budżetu wzrost PKB ma wynieść 3,8 proc. Polskiej gospodarce bez wątpienia uda się osiągnąć ten wynik – prognozuje były wiceminister finansów prof. Witold Modzelewski, były wiceminister finansów.

– Nie ma żadnych przesłanek, które by uzasadniały tezę przeciwną, że nastąpi spowolnienie. Problem jest, jak wiadomo, w tym, czy jest taka prosta korelacja między wzrostem PKB a wzrostem dochodów budżetowych. Z tym jest trochę kłopot. To tu często są takie mechanistyczne sposoby widzenia świata, do którego są skłonni makroekonomiści. Ci, co zajmują się mikroekonomią są raczej tutaj bardzo sceptyczni. Może być tak, że rośnie PKB, a dochody budżetowe się kurczą, czego najlepszym przykładem było ostatnie 8 lat. Na razie to, co jest z naszymi dochodami budżetowymi, nie zależy to od PKB, tylko od stanu naszego systemu fiskalnego – mówi prof. Witold Modzelewski.

PKB w pierwszym kwartale tego roku wzrósł o 2,5 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ub.r.

Ekonomiści szacują, że przy utrzymaniu tendencji wzrostowej, całoroczny wskaźnik może sięgnąć nawet 4 procent.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl