fot. PAP/Wojciech Pacewicz

Od przyszłego roku wzrośnie minimalne wynagrodzenie

Od przyszłego roku minimalne wynagrodzenie będzie wynosiło 2800 złotych brutto, a minimalna stawka godzinowa 18,30 zł. Tak przewiduje opublikowany dziś projekt rozporządzenia Rady Ministrów ws. wysokości przyszłorocznej pensji.

Takie same stawki kilka tygodni temu rząd zaproponował Radzie Dialogu Społecznego. Niestety nie osiągnięto kompromisu. W tej sytuacji wysokość minimalnej pensji musi określić do 15 września Rada Ministrów.

Obecnie płaca minimalna wynosi 2600 zł, a stawka godzinowa 17 zł. Według zapowiedzi PiS-u sprzed pandemii w 2021 r. minimalne wynagrodzenie miało urosnąć do 3 tys. zł brutto.

Bogdan Biś, wiceprzewodniczący „Solidarności,” podkreśla, że w obecnej sytuacji pandemii i kryzysu gospodarczego każda podwyżka płacy jest mile widziana.

– Rzeczywiście, jeśli chodzi o „Solidarność”, nasza propozycja była wyższa, ale rozumiemy argumenty drugiej strony. Natomiast tarcze, które były wprowadzane, też pozwalały na to, żeby ta pomoc kierowana do pracodawców  i pracowników pozwalała na to, żeby były możliwości podnoszenia wynagrodzeń również w tym ciężkim czasie kryzysu, pandemii – powiedział Bogdan Biś.

Rząd szacuje, że z nowych przepisów skorzysta ok. 1,7 mln pracowników, którzy otrzymują wynagrodzenie na poziomie minimalnego wynagrodzenia za pracę.

To oznacza wzrost kosztów dla ok. dwóch milionów pracodawców.

 

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl