fot. flickr.com

GUS: PKB spadł o 8,2 procent, to mniej niż przewidywano

PKB w II kwartale 2020 roku spadł o 8,2 procent. To jednak niższy spadek niż przewidywano.

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące PKB. Spadek Produktu Krajowego Brutto w II kwartale 2020 roku jest niższy niż spodziewali się eksperci.

Ekonomiści przewidywali spadek na poziomie 9 proc., tymczasem ten spadek wynosi zaledwie 8,2 proc. – podkreślił Mariusz Kękuś, ekonomista.

To dobry wynik na tle innych państw Europy – dodał ekonomista.

Polska ma jeden z najniższych spadków, jeżeli chodzi o PKB w drugim kwartale 2020 roku. Większość krajów odnotowała spadek dwucyfrowy. Dzisiaj podawano m.in. dane dotyczące Węgier. Tam spadek wyniósł 13,6 procent – zwrócił uwagę ekonomista.

Zadowolenia z lepszych niż prognozowano wyników nie kryje wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

„Spadek PKB w 2Q – o 8,2 proc. (rdr). Mniej niż zakładaliśmy, dużo lepiej niż DE (10,1), FR (13,8), UK (20,4). Kolejny miesiąc kiedy potwierdzamy, że radzimy sobie najlepiej w UE” – napisała na Twitterze wicepremier Jadwiga Emilewicz.

Statystyki te byłyby o wiele gorsze, gdyby nie realizowane przez rząd wsparcie dla polskich przedsiębiorców w postaci tarcz antykryzysowych.

To na pewno zahamowało falę zwolnień. Na pewno zahamowało decyzję co do ograniczenia działalności gospodarczej, a tym samym przyczyniło się do mniejszych spadków, co pokazuje teraz rzeczywistość i dane GUS-u, które są publikowane – podkreślił Mariusz Kękuś.

Pełne dane o PKB  w II kw. GUS poda 31 sierpnia.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl