Rolnicy szybciej otrzymają dopłaty

Rolnicy mają dużo wcześniej otrzymać zaliczki unijnych dopłat. Będzie to możliwe dzięki nowelizacji tegorocznego budżetu, którą poparły wczoraj wszystkie kluby parlamentarne.

Rząd zdecydował o zwiększeniu o prawie 9 mld zł deficytu budżetu środków europejskich. Dzięki temu każdy rolnik otrzyma w najbliższych tygodniach 70 proc. dopłat bezpośrednich.

– Przyjęcie procedowanego projektu ustawy pozwoli ministrowi rolnictwa i rozwoju wsi na wypłatę w roku bieżącym wspomnianej 70-cio proc. zaliczki na poczet płatności bezpośrednich dla polskich producentów rolnych za 2016 rok w ramach wspólnej polityki rolnej – oznajmił Lech Sprawka, poseł PiS.

Wcześniejsze wypłaty uratują sytuację wielu polskich rolników, którzy w ostatnim czasie muszą zmagać się z wieloma trudnościami.

Wiemy jaka jest sytuacja na rynkach wieprzowiny czy mleka i jak wygląda sytuacja pogodowa (…). Jesteśmy świadomi tego, jak wygląda kalendarz – na jesień też przeprowadza się zabiegi agrotechniczne, potrzebne są nawozy oraz środki produkcji. Wiemy, jak istotne są pieniądze dla naszych rolników, którzy mają wiele zobowiązań, podatków i kredytów – podkreślił Łukasz Korcz-Lewandowski z pomorskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Z decyzji rządu o wcześniejszym wypłaceniu unijnych dopłat zadowoleni są gospodarze. W ostatnich latach wypłaty odbywały się z bardzo dużymi opóźnieniami. Były przypadki, że środki trafiały do gospodarzy dopiero po kilku miesiącach.

– Wreszcie ktoś pamięta o rolnikach. Te opóźnienia komplikowały rolnikom działania finansowe czy różne zabezpieczenia, bo przecież na utrzymanie gospodarstw i rodzin też są potrzebne środki – zaznaczał Janusz Gargala, rolnik.

Eksperci podkreślają, że przesunięcie środków w żaden sposób nie zagrozi wykonaniu budżetu. Deficyt zostanie wyrównany ze środków unijnych, które na pewno trafią do Polski.

– Budżet państwa jest po to, by wspomagać działalność gospodarczą. Pomaga w eksporcie, dlatego też trzeba wesprzeć nasze rolnictwo, które, jak wiemy, jest dobre, wydajne i ekologiczne. To rozwiązanie uważam za bardzo słuszne – zaznaczył prof. Zdzisław Kordel.

Łącznie rolnicy otrzymają za 2016 rok dopłaty bezpośrednie w wysokości ponad 14 mld zł.


TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl