Sejm: komisja rolnictwa zaakceptowała zmiany w ustawie budżetowej na 2017 r.

Sejmowa komisja rolnictwa poparła zmiany zaproponowane do ustawy budżetowej na 2017 rok dotyczące rolnictwa. Chodzi o zmniejszenia środków dla KRUS oraz zwiększenie wydatków na składki do międzynarodowych organizacji rolniczych.

Wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki przedstawiając rządowe propozycje w tegorocznym budżecie wyjaśnił, że zwiększenie wydatków na rolnictwo wynika z potrzeby zaplanowania dodatkowych 20 mln 125 tys. zł na składki do międzynarodowych organizacji rolniczych.

Jak mówił wiceminister są to międzynarodowe zobowiązania rządu, które głównie dotyczą składki do Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO). Wyjaśnił, że Polska od lat z opóźnieniem płaciła składki i teraz rząd chce te zaległości wyrównać. Dotychczas nie są zapłacone składki za 2016 r – dodał.

Po dokonaniu nowelizacji wydatki na rolnictwo (w 32 części budżetu) wzrosną więc do 859,7 mln zł – poinformował wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki.

Ponadto zaplanowane są drobne korekty (zmniejszenia wydatków) w rezerwie celowej na ubezpieczenia upraw rolnych oraz w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego o ponad 500 mln zł, na dotacje do funduszu emerytalno-rentowego.

Na pytanie czy resort rolnictwa nie widzi potrzeby zwiększenia w budżecie środków na pomoc dla poszkodowanych rolników w wyniku klęsk żywiołowych Bogucki odpowiedział, że pula pieniędzy na ten cel został już zwiększona. Dodatkowe środki pochodzą z rezerwy celowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, są to więc przesunięcia wewnętrzne.

Dla rolników poszkodowanych przez nawałnice przeznaczono dodatkowo 159 mln zł, a dla osób, które poniosły straty w wyniku wiosennych przymrozków – 100 mln zł. Zdaniem wiceministra pieniądze te powinny wystarczyć do końca tego roku.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl