Organizacje rolnicze protestują przeciwko umowie o wolnym handlu z  krajami Mercosur

Powraca temat umowy o wolnym handlu z krajami Mercosur. Unia Europejska wznowi rozmowy na najbliższym posiedzeniu Rady Europejskiej. Przeciwko porozumieniu protestują organizacje rolnicze.

20 lat trwają negocjacje nad umową handlową z krajami Mercosur – Argentyną, Brazylią, Urugwajem i Paragwajem. Cztery lata temu negocjacje zakończyły się porozumieniem, ale umowy nigdy nie ratyfikowano.

– Na szczęście po protestach – chociażby polskich rolników, ale również i francuskich, także wątpliwości ze strony PE – nie doszło do ratyfikacji tej umowy – podkreślił wicedyrektor KOWR w Lublinie, Marek Wojciechowski.

Po latach temat powraca. Umowa dalej budzi wątpliwości. Kraje europejskie podnoszą, że korekty wymagają regulacje dotyczące klimatu i środowiska. Ponadto przeciwko umowie protestują organizacje rolnicze i alarmują, że jest to przykład nieuczciwej konkurencji – mówił wiceprezes Farmers Defence Force, organizacji rolniczej z Holandii, która konsoliduje środowiska rolne.

– Unia Europejska stara się zmusić lokalnych, europejskich rolników, by byli przyjaźni dla środowiska, by sprzedawali swoje produkty tylko w swoim regionie, ale jednocześnie składają podpisy pod umowami z krajami Mercosur – wskazał wiceprezes Farmers Defence Force.

Argentyna i Brazylia przodują w produkcji wołowiny i cukru na świecie. Napływ tych produktów zaleje europejskie rynki – zaznaczył prezes zarządu Pomorskiego Hurtowego Centrum Rolno-Spożywczego, Paweł Dołkowski.

– Unia się cieszy, że będzie mogła eksportować produkty przemysłowe. Tylko pytanie: czy skoro idziemy w kierunku ekożywności, idziemy śladem węglowym, ta produkcja, te produkty, które będą stamtąd sprowadzane – tańsze –  czy będą równie dobrej jakości? – pytał Paweł Dołkowski.

Kraje, które sprzeciwiają się umowie, w tym Polska, podnoszą, że wzrost wymagań wobec rolników w Unii Europejskiej powinien przekładać się na podobne wymagania wobec krajów Mercosur.

– Tę umowę co do zasady podpisać trzeba, ale na takich warunkach, żeby nie pływała ona negatywnie na polskie rolnictwo – akcentował Marek Wojciechowski.

Dyskusja w Unii Europejskiej jest coraz silniejsza – zapewnił wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi, Henryk Kowalczyk.

– My też chcemy bardzo wyraźnie wyłączyć choćby bydło z tych regulacji. Prezydencja szwedzka chce podnieść ilość limitu – to też jest dobre – a więc widać bardzo wyraźnie, że ta dyskusja w UE przybiera na sile – powiedział Henryk Kowalczyk.

Umowa zostanie poddana pod dyskusję 23 marca na posiedzeniu Rady Europejskiej.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl