Senat: bez poprawek ws. sprzedaży bezpośredniej przez rolników

Sprzedaż bezpośrednia przetworzonych produktów rolnych w gospodarstwie będzie legalna, jednak opodatkowana. Tak zdecydowali w czwartek senatorowie.

Za odpowiednią nowelizacją ustawy o podatku dochodowym – bez poprawek – głosowało 56 senatorów, 26 było przeciwnych, 1 wstrzymał się od głosu.

Zgodnie z przyjętą ustawą rolnicy będą mogli sprzedawać wytworzone przez siebie produkty żywnościowe tj. sery, wędliny, pieczywo czy przetwory owocowo-warzywne bez konieczności rejestracji działalności gospodarczej. Jednak sprzedaż ta będzie opodatkowana w wysokości 2 proc. od każdej kwoty, którą rolnik uzyska. Przychody muszą być ewidencjonowane, a produkty można będzie sprzedawać tylko we własnym gospodarstwie i na targowisku.

Senator Jerzy Chróścikowski, przewodniczący NSZZ „Solidarność” RI, w zgłoszonych przez PiS poprawkach domagał się zamiany ryczałtu na kwotę wolną od podatku do wysokości ok. 30 tys. zł ze sprzedaży produktów rolnych.

– Jeszcze wczoraj rozmawiałem z rolnikami i mówili wyraźnie: nam 30 tys., gdy będzie zwolnione (od podatku VAT – RIRM) wystarczy do przetworzenia produktów, bo to są produkty z małych gospodarstw. Tym bardziej, że tam jest zapisane, że nie można tego wytwarzać systemem przemysłowym. To jak nie można systemem przemysłowym, to jak można takie kwoty wpisywać.  Dlatego zwracam się do państwa, żebyście poparli te cztery poprawki i dali szansę rolnikom – mówił senator Jerzy Chróścikowski.

Większość w senacie zdecydowała jednak o przyjęciu ustawy bez poprawek. Przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2016 r.

Obecnie w ramach sprzedaży bezpośredniej rolnicy mogą sprzedawać, oprócz surowców rolnych, produkty nieprzetworzone pochodzenia zwierzęcego tj. tuszki drobiowe, mleko surowe, śmietanę czy jaja.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl