fot. Marek Borawski/Nasz Dziennik

Oficer ABW podejrzany o korupcję

Funkcjonariusz ABW został zatrzymany przez CBA w Płocku w związku z podejrzeniem korupcji. Poinformowała Prokuratura Apelacyjna w Warszawie. 

Sprawa dotyczy oficera jednego z wydziałów zamiejscowych delegatury ABW. Nie wiadomo, jaką funkcję pełnił zatrzymany oficer oraz czy ewentualna korupcja ma związek z działalnością ABW. Śledztwo prowadzi CBA i Prokuratura Apelacyjna w Warszawie.

Bogdan Święczkowski, były szef ABW zwraca uwagę na wiele aspektów tej sprawy.

Jeżeli ten funkcjonariusz dopuścił się czynów korupcyjnych, żądał korzyści majątkowych, czy też w jakikolwiek inny sposób próbował dokonać przestępstwa, to jest to bardzo negatywny sygnał dla tej służby. Bardzo negatywny sygnał dla państwa. Jeżeli w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego mają miejsce takie przypadki. Natomiast z punktu widzenia walk z korupcją, bardzo dobrze się stało. Jeżeli chodzi o państwo i służbę to warto zwrócić uwagę: gdzie to się stało? W Płocku, tam gdzie funkcjonuje przecież potężny koncern paliwowy. Miejmy nadzieję, że nie jest to związane z działalnością tego koncernu paliwowego. Być może to jest „wierzchołek góry lodowej” i pojawi się kolejna afera związana z funkcjonowaniem tegoż koncernu i olbrzymimi stratami, które od kilku lat rządu PO ten koncern paliwowy generuje – wskazał były szef ABW.

Według osób znających sprawę, prokuratura wszczęła śledztwo w związku z materiałami zebranymi przez CBA. Oficer ABW był w służbie od 3,5 roku.

RIRM

drukuj