Fot. PAP

Płk Dariusz Łuczak kandydatem na szefa ABW

Procedurę jego opiniowania rozpoczął Premier Donald Tusk. Od 15 stycznia – gdy ze stanowiska zrezygnował gen. Krzysztof Bondaryk – Łuczak pełni obowiązki szefa tej służby. Od kwietnia 2012 r. był zastępcą szefa formacji.

Płk do tej pory był odpowiedzialny w agencji za bezpieczeństwo ekonomiczne państwa, kontrwywiad oraz zwalczanie terroryzmu. Sejmowa Komisja ds. Służb Specjalnych jeszcze nie otrzymała wniosku o zaopiniowanie tej kandydatury – wyjaśnia jej przewodniczący poseł Marek Opioła.

– Jako przewodniczący komisji ds. służb specjalnych nie mam oficjalnej informacji na ten temat. Wniosek ze strony prezesa Rady Ministrów o opinie kandydata na funkcję szefa ABW nie wpłynął. Dlatego trudno mi powiedzieć, czy pan płk Dariusz Łuczak jest realnym kandydatem na to stanowisko. Na pewno jest jedną z osób branych pod uwagę  ponieważ od 15 stycznia pełni obowiązki szefa tej służby – powiedział Marek Opioła

Czas, w którym płk Dariusz Łuczak kieruje Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego jest szczególnie trudny – akcentuje poseł Marek Opioła.

– Ten czas na pewno jest dla niego trudny ponieważ agencja jest zdekompletowana. W kierownictwie są tylko 2 osoby, które przez niespełna 3 miesiące zajmowały się wszystkimi sprawami. Byli to pan płk Łuczak, który formalnie pełni obowiązki i jego zastępca pan płk Mordaszewski. W tym czasie służba przeżywała trudny okres, dlatego że wielu funkcjonariuszy odeszło. Było zamieszanie z odejściem pana gen. Bondaryka. Jest też sprawa przyszłej reformy, która zapowiedział premier, a o której niczego nie wiadomo – dodał Marek Opioła

RIRM

drukuj