Czy policja podoła nowym obowiązkom?

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych kończy prace nad ustawą zmieniającą kompetencje Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego – poinformowała jedna z gazet.

Agenci ABW nie będą już się zajmować przestępczością zorganizowaną, korupcją, handlem bronią i materiałami wybuchowymi oraz przestępczością narkotykową. Te kompetencje przejmą od nich CBA oraz policja.

W kręgu zainteresowań ABW pozostanie głównie ochrona bezpieczeństwa państwa, w tym zwalczanie terroryzmu, prania brudnych pieniędzy, szpiegostwa i handlu materiałami rozszczepialnymi. Z katalogu przestępstw gospodarczych pozostaną tylko te najbardziej kosztowne dla państwa – powyżej 16 mln zł strat.

Zaniepokojenia tymi zmianami nie kryje – poseł Marek Opioła, szef sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych.

– To, co mnie najbardziej niepokoi to przestępstwa gospodarcze. Rodzi to we mnie swego rodzaju niepokój. Nie stwarzamy przepisu, który będzie martwy, ponieważ już na samym początku nie będzie wiadomo, jak ocenić ścigane przestępstwo. Czy kwotą powyżej 16 mln zł będzie się zajmowała np. Agencja Bezpieczeństwa, a kwotą poniżej tej sumy zajmie się policja; a także w którym momencie będzie to ustalane. Czy nie tworząc sztywnego zapisu nie wprowadzamy mechanizmu, który uniemożliwi ściganie przestępstw? – pyta poseł Marek Opioła.

Tych wątpliwości może być jednak jeszcze więcej, ponieważ rozdzielenie ABW i Agencji Wywiadu przynosi nowy wymiar tych służb, szczególnie w kwestii nadzoru nad nimi  – podkreśla poseł Opioła.

– Te zmiany idą za daleko w sytuacji, kiedy mówi się o tym, że gro rzeczy ma być przekazane do policji. Wiemy co się tam obecnie dzieje. Policja przeżywa ogromny kryzys. Świadczą o tym chociażby ostatnie skandale. Nie wydaje mi się, żeby mogła ona dziś udźwignąć ciężar, który chce na nią nałożyć rząd Donalda Tuska. Jest to dla nas niebezpieczne i uważamy, że może nie poprawić stanu bezpieczeństwa, a wręcz mu zagrozić, jak do początku lat ’90, gdzie przestępczość szalała i nikt nie potrafił sobie z tym poradzić – powiedział poseł Marek Opioła.

 

Wypowiedź pos. Marka Opioły


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl