fot. PAP/Marcin Obara

Udaremniony zamach terrorystyczny w Puławach

Obywatel Ukrainy planował przeprowadzić atak terrorystyczny. Celem miała być galeria handlowa w Puławach. Zamach udaremnili funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Mężczyzna został zatrzymany. Okazało się, że był islamistą.

 

Obywatel Ukrainy za pomocą samochodu pułapki, wypełnionego materiałami wybuchowymi,  chciał przeprowadzić w miejscowej galerii handlowej zamach terrorystyczny – poinformował Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych.

– Od października prowadził swoje działania mające na celu przygotowane zamachu w Polsce – wskazał Stanisław Żaryn.

Funkcjonariusze ABW 4 grudnia zatrzymali Maksyma S. Mężczyzna niedawno przeszedł na islam i przyjął imię Muhamat.

– Utrzymywał kontakty z radyklanymi islamistami mieszkającymi w Polsce – podkreślił rzecznik ministra-koordynatora służb specjalnych.

Mężczyzna miał kontaktować się z islamistami będącymi obywatelami Rosji i Tadżykistanu. To pierwsze informacje od służb o działalności w Polsce radyklanych grup islamskich. Dotąd  w rządowych przekazach dominowały zapewnienia o bezpieczeństwie naszego kraju, zwłaszcza w kontekście zagrożeń płynących ze strony terrorystów islamskich. Eksperci jednak uspokajają. Politolog dr Łukasz Stach podkreślił, że zagrożenia terrorystyczne są u nas nadal stosunkowo niewielkie.

– Polska nie jest atrakcyjnym celem dla terrorystów islamskich. Nie posiada ruchów separatystycznych, które posługują się terroryzmem, Wymiar medialny ataku terrorystycznego nie byłby tak spektakularny, jak chociażby w USA czy w Europie Zachodniej – powiedział.

Udaremnienie zamachu jest niewątpliwie sukcesem każdych służb specjalnych. ABW stanęła na wysokości zadania – podkreślił ekspert do spraw bezpieczeństwa dr Cezary Tatarczuk.

– Niezależnie od skali oddziaływania tego sprawcy, jego działanie niewątpliwie należy określić mianem przygotowania do zamachu terrorystycznego, stąd też wyprzedzające działania ze strony ABW, które zneutralizowały jego zamiary, należy ocenić bardzo pozytywnie – wskazał.

Maksym S. został aresztowany na trzy miesiące. Śledztwo prowadzi prokuratura w Lublinie. Mężczyźnie grozi do 5 lat więzienia. Służby przeszukały mieszkania islamistów, z którymi kontaktował się Maksym S.

TV Trwam News

drukuj