fot. flickr.com

Komisja Wenecka zbada ustawę o policji

Komisja Wenecka zajmie się kolejną ustawą polskiego rządu; tym razem nowelizacją ustawy o policji. O wydanie opinii do komisji w tej sprawie zwróciła się Rada Europy.

Debata nad nowelą, m.in. zmieniającą zasady inwigilacji, jest zaplanowana na 10 i 11 czerwca. Przedtem delegacja komisji przybędzie po raz drugi do Polski.

Nowelizację krytykowała opozycja podnosząc, że daje ona służbom nieograniczoną możliwość pozyskiwania przez nie prywatnych informacji pochodzących z internetu.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński zapewnia, że ustawa o policji służy obywatelom oraz daje służbom odpowiednie instrumenty, aby te mogły walczyć z przestępczością.

Nie ma najmniejszych powodów do obaw. Takie generowanie emocji wokół tego i jeszcze zwracanie się przez polityków opozycji do gremiów międzynarodowych, żeby to badały, jest nieporozumieniem i przynosi Polsce tylko szkodę. Nie może być tak, że jakakolwiek Komisja Wenecka, brukselska, berlińska czy moskiewska będzie nam pisała prawo w Polsce. Polska jest krajem demokratycznym, wybiera swój Parlament w drodze demokratycznych wyborów, których przecież nikt nie kwestionuje, i ten Parlament ma prawo uchwalać przepisy, które Polsce służą. Ta ustawa Polsce i Polakom dobrze służy – zaznacza wiceminister Jarosław Zieliński.

Nowe przepisy dotyczące pobierania przez służby specjalne danych telekomunikacyjnych, internetowych i pocztowych oraz prowadzenia kontroli operacyjnej weszły w Polsce w życie 7 lutego.

Strona rządowa wielokrotnie wskazywała, że gdyby ustawa nie zaczęła obowiązywać na początku lutego, to służby nie miałyby podstaw do wielu działań.

RIRM

drukuj