fot. premier.gov.pl

Spotkanie z wojewodami ws. programu „Rodzina 500 plus”

W Kancelarii Prezes Rady Ministrów odbyło się dziś spotkanie z wojewodami na temat stanu przygotowań samorządów do startu programu „Rodzina 500 plus”.

W obradach obok premier Beaty Szydło uczestniczyli również między innymi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska oraz minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak.

W trakcie konferencji po spotkaniu, premier Beata Szydło mówiła, że program „500 plus” ma wspierać polskie rodziny.

„Z jednej strony mówimy o tym wsparciu materialnym, a z drugiej strony przed nami poradzenie sobie z zapaścią demograficzną w której się znaleźliśmy” – dodała premier. „Rodzina 500 plus” to jest zastrzyk dla polskiej gospodarki – zaznaczyła Beata Szydło.

– Jeżeli dzisiaj czytamy, że jedna z agencji poprawia prognozę wzrostu PKB w 2016 roku dla Polski, to myślę, że też jest podstawą tego i to, że tylko w tym roku do polskich rodzin, do polskich obywateli, trafi  ok. 17 mld zł. Te pieniądze znajdą się na rynku. Dzięki temu również będzie mogła szybciej, lepiej rozwijać się polska gospodarka. O to nam przecież wszystkim chodzi – podkreśliła Beata Szydło.

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska zaznaczyła, że jednym z wyzwań które stoją przed resortem jest optymalizacja systemu Emp@tia.

– Mogę państwa tylko zapewnić, że przejęliśmy ten system po naszych poprzednikach w takim stanie, w jakim on został zbudowany, ale staramy się go na tyle udoskonalić, żeby ta empatia była wydolna. Również ten nowy kanał, bardzo innowacyjny, bardzo nowoczesny składania wniosków poprzez bankowość informatyczną jest tym sposobem, którym po pierwsze wnioskodawcom ułatwia złożenie wniosku, ale również odciąża samorządy w papierowym odbiorze wniosków szczególnie na tym początkowym etapie –  powiedziała Elżbieta Rafalska.

Program „Rodzina 500 plus” startuje 1 kwietnia bieżącego roku.

W najbliższym tygodniu kierownictwo Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej będzie rozmawiać z wojewodami i przedstawicielami samorządów, aby ocenić stan przygotowań i podsumować dotychczasowe działania.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj