fot. Robert Sobkowicz/Nasz Dziennik

Premier Szydło spotka się dziś z unijnym negocjatorem ds. Brexitu

Premier Beata Szydło spotka się dziś z głównym unijnym negocjatorem ds. Brexitu Michelem Barnierem. W ocenie wiceszefa MSZ Konrada Szymańskiego, Polska wypracowała już wysoki poziom konsensusu w negocjacjach ws. Brexitu na poziomie unijnym.

Wciąż trwa pierwszy etap negocjacji pomiędzy UE a Wielką Brytanią dotyczących wyjścia tego kraju z UE. By przejść do kolejnego etapu, konieczne jest porozumienie obu stron w trzech kwestiach: praw obywatelskich, granicy irlandzkiej oraz brytyjskich rozliczeń finansowych z unijnym budżetem.

Po ostatnim szczycie UE pod koniec października UE i Wielka Brytania zobowiązały się do starań, by wykorzystane zostały wszystkie możliwości posunięcia rozmów w sprawie Brexitu do przodu. Z inicjatywy szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska strona unijna postanowiła rozpocząć też wstępne wewnętrzne przygotowania do rozpoczęcia drugiego etapu, który będzie dotyczył kształtu przyszłych relacji Unii z Wielką Brytanią.

Najtrudniejszą kwestią obecnie jest rozliczenie finansowe Londynu.

Wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański zapowiadając wizytę Michaela Barniera, ocenił podczas czwartkowego posiedzenia senackiej komisji spraw zagranicznych i UE, że strona polska wypracowała „zaskakująco wysoki poziom konsensusu na poziomie unijnym”, a jej współpraca z zespołem negocjacyjnym w Brukseli układa się bardzo dobrze.

Sukces negocjacyjny Polski w tym procesie zależy bezpośrednio od sukcesu unijnego” – zaznaczył Konrad Szymański.

Wiceszef MSZ powiedział też wówczas, że kwestia praw obywateli jest najbardziej zaawansowaną częścią pierwszej fazy negocjacji brexitowych, a strona brytyjska jest gotowa do uznania oczekiwań unijnych w tej kwestii.

Konrad Szymański wyjaśnił również, że wciąż nie ma postępu w kwestii porozumienia finansowego z uwagi na to, że obie strony wychodzą z całkowicie innych założeń politycznych, dotyczących tego, w jaki sposób i na jakich zasadach ma wyglądać rozliczenie finansowe.

Zdaniem wiceszefa MSZ w obopólnym interesie jest – bez względu na ukształtowanie reżimu handlowego – ukształtowanie bliskiej współpracy we wszystkich obszarach dotyczących bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego.

Konrad Szymański poinformował również w ubiegły czwartek o przygotowaniach Polski do drugiej fazy negocjacji brexitowych.

Rozpisujemy aktualnie mapę interesów polskich, w szczególności gospodarczych” – powiedział wiceminister spraw zagranicznych.

Wielka Brytania ma opuścić Unię Europejską do 29 marca 2019 r.

 

PAP/RIRM

drukuj