Wewnętrzny spór w Prawie i Sprawiedliwości. Beata Szydło nie będzie już wiceprezesem?
Jesienią zaplanowany jest Kongres Prawa i Sprawiedliwości, na którym mają być wybrane władze partii. Jednak już teraz rodzą się napięcia. Część wpływowych polityków PiS chce pozbawienia Beaty Szydło funkcji wiceprezesa partii.
Utrata władzy przez Prawo i Sprawiedliwość zmusza partię do przedefiniowania swej politycznej strategii. Dlatego na jesień zwołano kongres, na którym mają zostać wybrane nowe władze, a właściwe nowi wiceprezesi partii, bo prezesem Prawa i Sprawiedliwości pozostanie Jarosław Kaczyński, mimo że wcześniej deklarował przejście na emeryturę. Wokół wyborów wiceprezesów już robi się nieprzyjemna atmosfera, o czym świadczy dzisiejszy wpis w mediach społecznościowych byłej premier Beaty Szydło.
Jeśli tak bardzo nie chcecie mnie w kierownictwie PiS, to powiedzcie to publicznie, a nie biegajcie anonimowo szeptać dziennikarzom. Odwagi, Panowie!
— Beata Szydło (@BeataSzydlo) August 12, 2024
„Jeśli tak bardzo nie chcecie mnie w kierownictwie PiS, to powiedzcie to publicznie, a nie biegajcie anonimowo szeptać dziennikarzom. Odwagi, Panowie!” – napisała polityk.
W mediach pojawiły się spekulacje, suflowane przez polityków Prawa i Sprawiedliwości niechętnych byłej premier, jakoby Beata Szydło utraciła zaufanie Jarosława Kaczyńskiego i z tego powodu straci stanowisko wiceprezesa partii.
– W Prawie i Sprawiedliwości mamy obozy, które ścierają się. Dobitnym tego przykładem była rywalizacja o sejmik, o marszałka województwa małopolskiego – skomentował politolog, prof. Marcin Szewczak.
Pozbawienie Beaty Szydło funkcji wiceprezesa Prawa i Sprawiedliwości może być karą za bunt w małopolskim sejmiku. Część radnych nie chciała poprzeć Łukasza Kmity, wskazanego na marszałka województwa przez Jarosława Kaczyńskiego. Opór radnych związanych z byłą premier był na tyle silny, że marszałkiem wybrano Łukasza Smółkę. Poseł Michał Moskal z Prawa i Sprawiedliwości stara się łagodzić wewnątrzpartyjne spory.
– Jak to w każdej organizacji, istnieją różne spory, różne dyskusje, które się toczą i to jest absolutnie naturalne – stwierdził polityk.
Poseł liczy, że była premier nadal będzie wiceprezesem partii. Według mediów z funkcji wiceprezesa PiS odwołany ma być także Antoni Macierewicz. Natomiast Beatę Szydło w zarządzie partii ma zastąpić była marszałek Sejmu, Elżbieta Witek. Wpis w mediach społecznościowych byłej premier nie jest przypadkowy – zauważył prof. Marcin Szewczak.
– To chyba jest próba zwrócenia uwagi publicznej na siebie. Pani premier doskonale zdaje sobie sprawę, że tego typu decyzje zapadają w ścisłym kierownictwie i raczej nie będzie dyskusji ogólnokrajowej nad tym, kto będzie zasiadał w kierownictwie Prawa i Sprawiedliwości – podkreślił ekspert.
Konflikty w Prawie i Sprawiedliwości nie wzmacniają ugrupowania w trudnym dla partii czasie. Tym bardziej, że ekipa Donalda Tuska dąży do wyeliminowania PiS z polskiej rzeczywistości politycznej. Temu służy próba odebrania dotacji oraz kolejne oskarżenia o kradzieże publicznych pieniędzy. Prokuratorzy Adama Bodnara nie zadowolą się aresztem dla byłego wiceministra sprawiedliwości, Marcina Romanowskiego. Interesują ich politycy z „najwyższej półki”, tacy jak Mateusz Morawiecki czy Jarosław Kaczyński.
TV Trwam News