KE kontynuuje dialog z Polską ws. Trybunału Konstytucyjnego

Premier Beata Szydło ma wieczorem rozmawiać telefonicznie z wiceszefem Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem w sprawie sytuacji wokół Trybunału Konstytucyjnego w Polsce. Ma to być podsumowanie dotychczasowych rozmów strony polskiej i przedstawicieli Komisji.

Natomiast jutro KE powróci do debaty o sytuacji w Polsce. Chodzi o kryzys wokół TK i kwestię ewentualnej opinii w ramach procedury ochrony praworządności.

Rafał Bochenek, rzecznik rządu, podkreśla, że polskie władze cały czas prowadzą dialog z przedstawicielami Komisji.

– Rozmawiamy na temat możliwości wyjścia z impasu wokół Trybunału Konstytucyjnego. Chcemy wypracować takie rozwiązanie, które będzie satysfakcjonujące dla wszystkich stron sporu wokół Trybunału. Oczywiście, te konkretne rozwiązania legislacyjne powinny powstać w polskim parlamencie. Frans Timmermans i w ogóle Komisja Europejska są na bieżąco informowani o postępach w tym temacie i o podejmowanych działaniach w Polsce. Myślę, że zarówno nam, jak i Komisji Europejskiej zależy na tym, aby wyciszyć tę sprawę i spokojnie wypracować konsensus, który będzie satysfakcjonujący dla wszystkich stron tego sporu wokół Trybunału. Mamy nadzieję, że opozycja, w tym Platforma Obywatelska i Nowoczesna, przyłączą się do zespołów, które już funkcjonują w polskim parlamencie i zaangażują się w wypracowywanie nowych rozwiązań ustawowych – mówi Rafał Bochenek.

Rozmowy rządu z KE mają związek z uruchomioną w styczniu przez Komisję procedurą ochrony praworządności.

Komisja miała wydać opinię ws. sytuacji w Polsce i kryzysu wokół TK do zeszłego poniedziałku, jeśli polskie władze nie podjęłyby do tego czasu działań, zmierzających do usunięcia zastrzeżeń dotyczących Trybunału.

Opinii nie wydano w związku z intensywnymi rozmowami między wiceszefem KE Fransem Timmermansem a polskimi władzami.

RIRM

drukuj