Projekt ustawy o statusie sędziów TK w Sejmie

Do Sejmu trafił projekt ustawy o statusie sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Jego autorem jest grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości. Proponowane w nim przepisy określają m.in. prawa i obowiązki sędziów TK, sprawy immunitetu, nietykalności osobistej i ich odpowiedzialności dyscyplinarnej.

Pozycja sędziego Trybunału różni się od tej, jaką przyjmują sędziowie powszechni, administracyjni, czy sędziowie Sądu Najwyższego, status sędziego TK wymaga więc odrębnego uregulowania – wskazał poseł Marek Ast z sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka.

Ten status sędziego w dotychczasowych przepisach nie jest do końca określony i budzi wątpliwości również w gronie samych sędziów Trybunału. Przypomnę chociażby spór związany z momentem, kiedy ktoś – czy osoba wybrana przez Sejm – tym sędzią zostaje. Ta ustawa będzie jednoznacznie rozstrzygała tę kwestię – to znaczy sędzią będzie się stawało po złożeniu ślubowania. Charakter ślubowania w tym momencie będzie jednoznacznie konstytutywny, a nie wyłącznie deklaratywny, jakby chciał tego prezes Rzepliński – powiedział Marek Ast.

Według autorów, projekt ma wypełnić ,,lukę w przepisach dotyczącą postępowania dyscyplinarnego wobec sędziów Trybunału Konstytucyjnego” bardziej szczegółowym opisem procedury. Część przepisów dotyczących sędziów Trybunału została przeniesiona z ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.

Dokument krytykuje Platforma Obywatelska. Zdaniem wiceszefa Platformy Borysa Budki, ,,PiS po raz kolejny próbuje rozpętać wojnę wokół TK”.

PAP/RIRM

drukuj