Socjaliści i Zieloni z PE przyjadą na demonstrację do Warszawy

Europosłowie Socjalistów i Demokratów oraz frakcji Zielonych przyjadą do Polski, by wziąć w sobotę udział w demonstracji w Warszawie przeciw zaostrzaniu przepisów dotyczących przeprowadzania tzw. aborcji.

Protest przeciwko zaostrzaniu prawa aborcyjnego odbędzie się m.in. w sobotę pod Sejmem. To reakcja na skierowanie przez Sejm do dalszych prac projektu przewidującego bezwzględny zakaz aborcji i jednoczesne odrzucenie propozycji liberalizującej przepisy.

Jak poinformowała na piątkowej konferencji prasowej w Brukseli rzeczniczka socjalistów w PE Utta Tuttlies, w proteście weźmie udział delegacja europosłów z grupy Socjalistów i Demokratów (S&D).

Do Warszawy pojechało pięcioro eurodeputowanych tej frakcji włącznie z jej wiceprzewodniczącym Joe Weidenholzerem, a także rzeczniczką ds. równouprawnienia kobiet i mężczyzn Marie Areną.

Politycy S&D mają podczas pobytu w Polsce prowadzić rozmowy nie tylko w kwestii dotyczącej prawa do aborcji, ale także w związku z kryzysem wokół Trybunału Konstytucyjnego. Europosłowie mają zaplanowane spotkania z organizacjami pozarządowymi, Barbarą Nowacką z komitetu „Ratujmy kobiety”, sędziami Trybunału Konstytucyjnego, a także liderami Komitetu Obrony Demokracji.

Do Polski na demonstrację wybiera się też europosłanka Zielonych Terry Reintke. Jak poinformował w piątek w Brukseli szef komunikacji Zielonych Chris Jones, grupa ta zaprosiła na przyszłotygodniową debatę o prawach kobiet w Polsce do Parlamentu Europejskiego działaczki z Polski sprzeciwiające się zaostrzeniu prawa aborcyjnego.

Z inicjatywą debaty na temat praw kobiet w Polsce wyszły frakcje Socjalistów i Demokratów oraz Zjednoczona Lewica Europejska. Inicjatywa zyskała poparcie większości grup politycznych w PE, choć przeciwni byli zarówno europosłowie PiS, jak i PO.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl