By Nieznany - Narodowe Archiwum Cyfrowe, Sygnatura: 1-R-54, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=13873178

Warszawa: Powtórne uroczystości pogrzebowe pierwszego biskupa polowego WP ks. abp. Stanisława Galla

W Warszawie trwają powtórne uroczystości pogrzebowe pierwszego biskupa polowego Wojska Polskiego księdza arcybiskupa Stanisława Galla. Będzie w nich uczestniczył prezydent Andrzej Duda.

Ksiądz arcybiskup zmarł w 1942 roku i spoczął w grobie rodzinnym na Cmentarzu Powązkowskim.

Teraz – w związku z setną rocznicą powstania biskupstwa polowego, która przypada w przyszłym roku – jego szczątki zostaną przeniesione do Katedry Polowej Wojska Polskiego.

Uroczystości rozpoczęły się w południe w Bazylice Archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście. Następnie trumna z doczesnymi szczątkami arcybiskupa zostanie przewieziona do Katedry Polowej Wojska Polskiego – informuje ks. płk Zbigniew Kępa, rzecznik prasowy Ordynariatu Polowego WP.

O godzinie 16.00 rozpocznie się Msza św., której będzie przewodniczył ks. kard. Kazimierz Nycz. Po Mszy św. doczesne szczątki księdza arcybiskupa zostaną przeniesione do krypty biskupów polowych. Ostatnim elementem będzie odsłonięcie i poświęcenie tablicy, która znajduje się w Kaplicy Pamięci Katedry Polowej. Ona upamiętnia tych wszystkich, którzy zostali pochowani w krypcie – mówi ks. płk Zbigniew Kępa.

Decyzję o ekshumacji kapłana na początku roku podjęła Archidiecezja Warszawska w porozumieniu z właściwymi organami państwowymi.

RIRM

drukuj