A. Mularczyk: Polska ma prawo do reparacji od Niemiec

Zbrodnie wojenne nie przedawniają się, więc Polska ma prawo do reparacji od Niemiec – powiedział w Radiu Szczecin poseł Arkadiusz Mularczyk. Nad sprawą cały czas pracują sejmowi eksperci.

Przewodniczący parlamentarnego zespołu ds. reparacji wojennych od Niemiec podkreślał, że roszczenia o zbrodnie wojenne nie ulegają przedawnieniu, dlatego wbrew temu, co mówią nasi zachodni sąsiedzi, Polska ma prawo do podejmowania działań w celu uzyskania odszkodowań.

Zdaniem władz w Berlinie, cała sprawa negatywnie wpływa na polsko-niemieckie pojednanie i wzajemne stosunki.

– To pojednanie było tak naprawdę sloganem. Za nim nie kryło się faktyczne pojednanie, bo pojednanie oczywiście jest ważne, ale elementem pojednania powinno być zadośćuczynienie – akcentował parlamentarzysta.

Jak mówił, faktycznego zadośćuczynienia nigdy nie było, a straty wyliczyło już Biuro odszkodowań wojennych dwa lata po II wojnie światowej.

– Jeśli tylko i wyłącznie to zwaloryzujemy według wartości dolara, to jest to kwota 858 miliardów dolarów, natomiast jeśli kwotę zwaloryzujemy według złota, to ta kwota urośnie niemal dwa razy – wskazywał poseł Mularczyk.

Obecnie zespół ekspertów aktualizuje raport sprzed siedemdziesięciu lat i przelicza na obecną walutę.

TV Trwam News/RIRM

drukuj