fot. twitter.com

Spór o reparacje

Niemieckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych podtrzymuje stanowisko, że kwestia reparacji jest zamknięta. Berlin nie przedstawił jednak do tej pory żadnego dokumentu potwierdzającego zrzeczenia się reparacji przez Polskę.

W odpowiedzi na szczegółowe pytania dotyczące reparacji skierowane przez Polskie Radio niemieckie ministerstwo spraw zagranicznych przesłało tylko krótki komunikat, w którym Niemcy podtrzymują swoją historyczną odpowiedzialność za zbrodnie II wojny światowej. Berlin powtórzył deklaracje, że chce kształtować polsko-niemieckie stosunki w pełnej świadomości przeszłości.

– Podtrzymywanie pamięci o zbrodniach i upamiętnianie ofiar jest częścią wiecznej niemieckiej odpowiedzialności. Podtrzymujemy to politycznie i moralnie. Z kolei kwestia reparacji jest w opinii rządu federalnego zamknięta – ogłosiło niemieckie ministerstwo spraw zagranicznych.

Do komunikatu odniósł się Zbigniew Rau, minister spraw zagranicznych Polski.

– Trzymając się dobrych praktyk dyplomatycznych oczekujemy oficjalnej reakcji na naszą notę – powiedział.

Działaniom Polski w sprawie reparacji przygląda się Grecja. Przebywający w Polsce Nikos Dendias, minister spraw zagranicznych południowego kraju, otrzymał raport dotyczący polskich strat wojennych.

– Jeśli chodzi o grecki rząd i społeczeństwo – ta sprawa zostaje otwarta. Rozstrzygnięcie sprawy jest kwestią fundamentalnych zasad. Myślę, że byłaby korzystna dla wszystkich zainteresowanych krajów i dla całej Unii Europejskiej – zwrócił uwagę.

Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości, przyznał, że Polska będzie szukała sojuszników w sprawie reparacji wśród państw, które były ofiarami Niemiec.

– Przede wszystkim potrzebna jest wielka kampania, która uświadomi światu, co się działo w Polsce w czasie II wojny światowej – zaakcentował.

Polska oszacowała straty poniesione w czasie II wojny światowej na 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów złotych.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl