PAP/Radek Pietruszka

Dodatkowe środki dla samorządów

Będą dodatkowe środki dla samorządów. Do podziału jest ponad 13 miliardów złotych.

Mimo nasilającego się kryzysu, rosnących cen energii, wojny na Ukrainie, polska gospodarka i finanse pozostają stabilne – zapewniła Magdalena Rzeczkowska, minister finansów.

– Dzięki uszczelnieniu systemu podatkowego w bardzo dużej mierze dochody podatkowe, dochody budżetu są stabilne i możemy również wspierać samorządy w realizacji ich zadań – powiedziała.

– Dodatkowe dochody z tytułu udziału we wpływach z PIT to kolejne wsparcie dla samorządów. Składa się ono z dwóch kwot składowych. Pierwsza z nich, wynosząca 7,8 miliardów złotych, to kwota do podziału miedzy wszystkie samorządy – proporcjonalnie do wysokości planowanych na rok 2023 dochodów gmin z tytułu udziału w podatku PIT. Druga – wynosząca 5,9 miliardów złotych to wsparcie przede wszystkim dla mniejszych i mniej zamożnych samorządów – wyjaśniła minister finansów.

Środki będą wypłacane w trzech transzach.

Do końca tygodnia trafi 1/3 środków. Około 4,5 miliarda złotych to środki, które oczekują samorządy, bo wiedzą, jak niezwykle ważne są dodatkowe środki, które są otrzymywane w czasach kryzysu. (…) II transza trafi do samorządów do końca listopada, a III transza w grudniu – mówił Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

Sporo zyskają większe miasta.

– Największe miasta otrzymają dodatkowe środki, które wynikają z podziału kwoty 13,7 miliardów złotych, to jest: Warszawa ponad 851 milionów złotych, Gdańsk ponad 132 miliony złotych, Wrocław ponad 207 milionów złotych – wskazała Magdalena Rzeczkowska.

Wsparcie wyniesie więcej niż pierwotnie zakładano.

– Wiele razy słyszałem argument: „To jest subwencja rozwojowa, to jest coś, co wcześniej obiecaliście i nie powinniście się tym chwalić”. Otóż warto powiedzieć o tym, że subwencja rozwojowa, która rzeczywiście była obiecana, to były środki w wysokości 8 miliardów złotych, a dziś mówimy o 13,7 miliardów złotych – zaakcentował Paweł Szefernaker.

Samorządy będą mogły przeznaczyć środki na wydatki bieżące oraz na inwestycje. Pieniądze mogą się przydać gminom na działania związana z poprawą efektowności energetycznej.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl