fot. pixabay.com

Senat popiera przedłużenie tarczy antyinflacyjnej i proponuje zamrożenie cen prądu dla przedsiębiorców

Opozycyjna większość w Senacie chce, aby z zamrożenia cen energii w przyszły roku mogli skorzystać również przedsiębiorcy. Izba wyższa popiera przedłużanie tary antyinflacyjnej do końca roku zgodnie z propozycją rządu.

Rząd proponuje zamrożenie cen energii dla odbiorców indywidualnych do określonego pułapu.

– Dwa tys. kWh dla wszystkich rodzin w Polsce, 2 600 kWh dla osób które są niepełnosprawne i trzy tys. kWh dla rodzin, które są „trzy plus” oraz dla gospodarstw rolnych – poinformował rzecznik rządu, Piotr Müller.

Osoby wykorzystujące energię elektryczną do ogrzewania domu otrzymają ponadto jednorazowy dodatek w wysokości tysiąca złotych. Jeśli zużywają więcej niż pięć MWh dostaną tysiąc pięćset złotych. Z kolei ci, którzy będą oszczędzać energię, dostaną dziesięcioprocentowy rabat na kolejne rachunki. Projekt przyjęty przez sejm trafił do senatu. Izba wyższa wprowadzi do noweli szereg poprawek.

– Na komisji zostały one podzielone na poprawki merytoryczne, legislacyjne, doprecyzowujące i redakcyjne – wskazał marszałek Senatu, Tomasz Grodzki.

Senatorowie apelują o podwyższenie limitu dla gospodarstw domowych z osobą niepełnosprawną.

– Mamy grupę osób niepełnosprawnych, mamy osoby, które są w swoich mieszkaniach i utrzymywane są przy życiu z wykorzystaniem aparatury zasilanej prądem – podkreślił Krzysztof Kwiatkowski, senator niezależny.

Zdaniem ekonomisty dr. Bogdana Piątkowskiego określone w ustawie podstawowe limity mogą okazać się niewystarczające dla przeciętnych rodzin.

– Dla dwuosobowego gospodarstwa szacuje się 1 500 i potem rośnie o 500 kWh z kolejną osobą. Pojawia się problem dla gospodarstwa czteroosobowego albo dla gospodarstw większych, które mogą teoretycznie zużywać więcej – zwrócił uwagę ekspert.

W poprawkach zgłoszonych przez senackie komisje znalazł się też postulat Urzędu Regulacji Energetyki dotyczący obowiązku stosowania zamrożonych cen przez tzw. sprzedawców rezerwowych. Dostarczają oni energię klientom, którzy z różnych powodów zmieniają doczasowego sprzedawcę. Senat domaga się też objęcia przedsiębiorców zamrożeniem cen energii. Senator PO Krzysztof Brejza zapewnił, że mimo wielu poprawek ustawa będzie szybko procedowana.

– Senat nie będzie niczego przeciągać – oznajmił polityk.

Senat zajął się również nowelizacją ustawy o podatku dochodowym, która przedłuży funkcjonowanie tarczy antyinflacyjnej do końca tego roku. Pomysł popiera senacka większość, która zgłosiła swoje poprawki. Senator Platformy Obywatelskiej Paweł Arndt sprzeciwił się powiązaniu wydatków na obronność z wysokością podatku VAT.

– Mamy o tyle dziwną sytuację, że propozycja jest taka, że gdy wydatki na obronność przekroczą 3 proc., to wtedy podatek VAT będzie wynosił 23,8 procent – mówił Paweł Arndt.

Wiceminister finansów Artur Soboń zaznaczył, że zapis stanowi konieczne zabezpieczenie budżetu „przy tak dynamicznej sytuacji zewnętrznej, która wpływa na wskaźniki makroekonomiczne”.

– Oczywiście mamy ściśle określony plan wydatków budżetowych – uspokoił wiceszef Ministerstwa Finansów.

Jak wskazał ekonomista dr Aleksander Rezmer z Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu w Gdyni, niższe stawki VAT-u muszą zostać utrzymane. Najgorszą opcją byłoby zaskoczenie społeczeństwa powrotem do poprzednich stawek tego podatku.

– Ponieważ byłoby to jednoznaczne z nagłym, skokowym, zaskakującym wzrostem cen. Wydaje mi się, że bardziej rozsądną sytuacją byłoby zapowiedzieć, jakie czynniki muszą nastąpić, aby tarcza antyinflacyjna powoli była wygaszana – zwrócił uwagę ekonomista.

Zaznaczył, że tarcza antyinflacyjna powinna obowiązywać także w przyszłym roku.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl