By Sylwester Braun - Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4002882

J. Kumoch: Temat zadośćuczynienia za szkody wojenne wyrządzone Polsce nie jest zamknięty

Temat zadośćuczynienia za szkody wyrządzone przez państwo niemieckie wobec Polski w czasie II wojny światowej nie jest zamknięty, to nie sprawca zamyka temat, tylko ofiara – powiedział w czwartek szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej, Jakub Kumoch.

1 września zaprezentowano raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej, z którego wynika, że ogólna kwota strat to ponad 6 bilionów 220 mld 609 mln złotych. Raport przygotował działający w poprzedniej kadencji parlamentu zespół, którym kierował poseł PiS, obecny wiceszef MSZ, Arkadiusz Mularczyk.

Jakub Kumoch był pytany na briefingu prasowym, czy temat odszkodowań wojennych będzie poruszony podczas najbliższej wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Niemczech, zaplanowanej na 12 grudnia.

Minister podkreślił, że prezydent Andrzej Duda mówi dokładnie tak samo, jak polski rząd i większość Polek i Polaków.

„Temat jakichkolwiek reparacji, zadośćuczynienia, nazwijmy to tak, za szkody wyrządzone przez państwo niemieckie wobec Polski w czasie II wojny światowej nie jest tematem zamkniętym, ponieważ Polska z tego tytułu nie otrzymała żadnego zadośćuczynienia” – powiedział Jakub Kumoch.

Podkreślił, że „jest elementarną zasadą sprawiedliwości, że to nie sprawca zamyka temat, tylko ofiara”.

Minister dodał również, że „praktycznie nie ma takiego spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z jakimkolwiek partnerem niemieckim, w którym ten temat by się nie pojawił”.

„Naszym głównym wyzwaniem jest współczesność i działania w ciągu najbliższych miesięcy, również dotyczące pomocy Ukrainie, ale przede wszystkim przeciwdziałanie temu, co jest możliwym scenariuszem – w obliczu tego, że Rosja bombarduje i niszczy infrastrukturę krytyczną Ukrainy – czyli dodatkowa fala uchodźców” – powiedział Jakub Kumoch.

Pytany był także o głosy z Europy Zachodniej o potrzebie gwarancji dla Rosji w kontekście ewentualnych rozmów pokojowych.

„Istotnie pojawiały się głosy na temat tzw. gwarancji wobec Rosji, uważamy, że Rosja nie ma prawa czuć się zagrożona, wręcz przeciwnie – to państwa sąsiadujące z Rosją mają prawo czuć się zagrożone. Natomiast jednocześnie Polska zawsze podkreślała, że szanuje integralność terytorialną Rosji, domaga się jedynie od niej poszanowania integralności terytorialnej innych państw” – powiedział Jakub Kumoch.

Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział w sobotę, że Zachód powinien rozważyć, jak odpowiedzieć na zgłaszaną przez Rosję potrzebę uzyskania gwarancji bezpieczeństwa, jeśli Władimir Putin zgodzi się na negocjacje w celu zakończenia wojny z Ukrainą. W wywiadzie dla CBS News Macron powiedział, że polityka izolacji jest najgorsza, szczególnie wobec takiego lidera, jakim jest Putin.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl