By Sylwester Braun - Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4002882

Dyskusja na temat reparacji wojennych

Polska powinna dążyć, by Niemcy wypłaciły jej realne pieniądze za straty wojenne poczynione w czasie II wojny światowej – wskazywał na antenie Polskiego Radia Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.

Do bieżącej dyskusji politycznej znów powraca temat reparacji wojennych od Niemiec.

– Po II wojnie światowej ze wszystkich kwot, które Niemcy wypłacili na całym świecie (jeśli chodzi o odszkodowania wojenne), ktoś wyliczył, że ok. 70 krajów dostało takie odszkodowania. Polska nie dostała właściwie nic, więc jest to bardzo niesprawiedliwy fakt historyczny – powiedział wicemin. Jarosław Sellin.

Niesprawiedliwy, bo to Polska straciła relatywnie najwięcej obywateli i to Polska ze wszystkich krajów w okupowanej Europie została zniszczona najmocniej, bo tu też okupacja trwała najdłużej – wskazywał na antenie Polskiego Radia wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.                                                       

– Dwa razy fronty się przewalały przez terytorium Polski, w jedną i w drugą stronę. To wszystko przez wojnę, którą spowodowali Niemcy. Dlatego trzeba powiedzieć twardo, że jakaś sprawiedliwość musi tu zostać dokonana – dodał polityk.

Pomóc w tym ma specjalny raport, który pokaże skalę zniszczeń i będzie narzędziem do rozpoczęcia konkretnych rozmów z Niemcami.

– Niemcy są bogatym krajem, którego stać na wiele rzeczy. Są oni najbogatszym państwem w Europie z najsilniejszą gospodarką. Ponadto są prawnym następcą przedwojennego i wojennego państwa niemieckiego, więc jak najbardziej powinni to udźwignąć – ocenił wiceszef resortu kultury i dziedzictwa narodowego. 

Pierwsza część raportu o polskich stratach wojennych zostanie zaprezentowana 1 września 2022 roku.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl