fot. PAP/Adam Warżawa

Opozycja nie pomoże w zabieganiu o wypłatę reparacji wojennych od Niemiec?

Opozycja w Polsce  żądanie wypłacenia reparacji wojennych próbuje ukazywać jako zabieg polityczny Prawa i Sprawiedliwości. Tymczasem ukazany  czwartek dokument jest pierwszym tak kompletnym raportem dającym realną szansę na wypłatę odszkodowań.

W czwartek przewodniczący Platformy Obywatelskiej podczas konferencji prasowej w Rumii twierdził, że temat reparacji wojennych pojawia się zawsze wtedy, kiedy PiS ma potrzebę zbudowania narracji politycznej.

Tu nie chodzi o żadne reparacje od Niemiec, tu chodzi o kampanię polityczną tu wewnątrz – mówił Donald Tusk.

W jeszcze mocniejszym tonie wypowiedział się Radosław Sikorski, były minister spraw zagranicznych w rządzie PO-PSL, europoseł.

Oni wszyscy doskonale wiedzą, że nie ma żadnych szans na reparacje, okłamują naszych rodaków po to, żeby wyłudzić od nich głosy – podkreślał.

Uzyskania reparacji wojennych od Niemiec chce Lewica, która przypomina, że takie żądanie wobec Niemiec zostało wystosowane już w 2014 roku w uchwale Sejmu. Dlatego Włodzimierz Czarzasty wczorajszą publikację raportu traktuje jako próbę przykrycia braku wypłaty środków z Krajowego Planu Odbudowy.  Szymon Hołownia, lider Polski 2050, uważa, że po 80 latach od nierozliczonych zbrodni w stosunku do Niemiec nadal powinien być utrzymywany ton partnerskiego dialogu.

„Oczywiście, że wojna nie została rozliczona. Oczywiście, że powinniśmy o tym z Niemcami rozmawiać. To, co dziś robi PiS jest zaprzeczeniem dialogu. To wykorzystanie bólu ofiar i szarganie pamięci. To przerzucanie własnej niekompetencji na tragedię sprzed osiemdziesięciu lat” – napisał Szymon Hołownia.

Zdaniem lidera PSL rząd Zjednoczonej Prawicy nie zrobił nic, by uzyskać od Niemiec reparacje wojenne.

„Bardzo bym chciał, żeby Polska miała więcej pieniędzy, również uzyskała odszkodowania za II wojnę światową, tylko rząd PiS-u oszukuje w tej sprawie: dużo gada, a nic nie zrobił” – stwierdził Władysław Kosiniak-Kamysz.

To właśnie teraz, gdy u władzy jest rząd Zjednoczonej Prawicy, powstał kompletny raport ukazujący skalę niemieckich zbrodni, zniszczeń i grabieży.

Wsłuchując się w wypowiedzi polityków związanych z opozycją trudno spodziewać się, by wsparli oni działania rządu w dialogu z Niemcami oraz partnerami w Europie, które dotyczą reparacji wojennych.

Tymczasem na rozliczeniu okrutnej zbrodni, której dokonano na Polakach i na rozliczeniu za zniszczenia, które Polacy odbudowywali własnymi rękoma, powinno zależeć przedstawicielom wszystkich stron sceny politycznej.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl