Prezes PiS-u: Jeśli pan Schetyna zechce, będziemy rozmawiać

Jarosław Kaczyński deklaruje gotowość do dialogu z opozycją. Lider partii rządzącej, który był gościem Polskiego Radia, podkreślił, że podstawą kompromisu ws. Trybunału Konstytucyjnego musi być ustawa zasadnicza.

Jak powiedział Kaczyński, na razie nie widzi on żadnych sygnałów, które wskazywałyby na to, iż druga strona sporu chce przestrzegać Konstytucji, podkreślił jednak, że postawy mogą się zmieniać.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości wyraził także nadzieję, że zespół ekspertów, który zostanie powołany przez Sejm, wypracuje model, który uwzględni niektóre uwagi Komisji Weneckiej.

Jarosław Kaczyński był również pytany o wypowiedź szefa Platformy Obywatelskiej Grzegorza Schetyny, który zapewnił ostatnio, że „nie chce Majdanu w Warszawie”.

Jeżeli pan Schetyna wycofa się z opozycji totalnej, wycofa się z planów „Majdanu”, to będzie bardzo dobrze. Jeżeli będzie chciał rozmawiać w tych sprawach, to oczywiście, będziemy rozmawiać. Ja niczego z góry nie wykluczam i uważam, że to oświadczenie pana Schetyny jest jakimś pozytywnym elementem obecnej sytuacji, ale coś za tym musi pójść – powiedział Jarosław Kaczyński.

Lider prawicy dodał, że do tej pory Platforma Obywatelska była opozycją totalną, która atakuje rząd zarówno w kraju, jak i za granicą. Jako przykład wymienił atak polityków Platformy na kandydata Polski do Europejskiego Trybunału Obrachunkowego Janusza Wojciechowskiego. Europoseł nie uzyskał rekomendacji na to stanowisko.

RIRM

drukuj