Komisja Wenecka przygotuje kolejne opinie

Przestańmy przywiązywać zbyt dużą uwagę do opinii Komisji Weneckiej – apelują politycy Prawa i Sprawiedliwości. Niewykluczone, że Komisja zajmie się niedługo kolejnymi ustawami: tzw. ustawą antyterrorystyczną i medialną.

Komisja Wenecka opublikowała tekst opinii na temat polskiej ustawy o policji, zmieniającej zasady stosowania metod operacyjnych przez służby. Według instytucji, ustawa przyznaje służbom zbyt szerokie uprawnienia do inwigilacji i dlatego potrzebna jest jej korekta.

Poseł Krzysztof Łapiński z sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych nie ukrywa zdziwienia, że KW zajmuje się kolejnymi ustawami dotyczącymi wewnętrznych spraw Polski. Podkreśla, że projekty nie są kontrowersyjne. W przypadku zapisów ustawy o policji zawarte w niej rozwiązania funkcjonują w wielu krajach – zaznacza poseł.

– Ja jestem zaskoczony tą oceną ustawy o policji, bo ta ustawa ma służyć zwalczaniu przestępczości. Może Komisja Wenecka zapomniała, że to nie jest zbieranie danych internetowych i przecież nie będzie ona dotyczyć wszystkich obywateli, tylko osób podejrzewanych o popełnienie przestępstw. Ich celem jest wykrywanie i zapobieganie przestępstwom, także to zupełnie nie jest tak, że nagle inwigilowani będą wszyscy. To służy zupełnie innemu celowi. Stąd dziwię się, że Komisja Wenecka znowu tak szczegółowo zajmuje się sprawami Polski – mówi poseł Krzysztof Łapiński.

Po przyjęciu opinii przez Komisję rzecznik rządu Rafał Bochenek podkreślił, że uwzględniła ona ponad 20 uwag zgłoszonych przez stronę polską. Dodał, że Komisja Wenecka wycofała się z wielu zapisów po rozmowach. Wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński oświadczył wówczas, że rząd przeanalizuje opinię Komisji, ale – jak dodał – opinii tej nie podziela.

RIRM

drukuj