Posłowie PiS zawiadomili prokuraturę ws. „Golgota Picnic”

Posłowie PiS Małgorzata Sadurska i Andrzej Jaworski złożyli zawiadomienie do prokuratury w sprawie spektaklu „Golgota Picnic” Rodrigo Garcii.PiS twierdzi, że przedstawienie obraża uczucia religijne.

Politycy PiS chcą, by ścigane były „wszystkie osoby zaangażowane w propagowanie w Polsce „Golgoty Picnic” poprzez odczytywanie scenariusza, bądź też poprzez wyemitowanie filmu z zarejestrowanym spektaklem”.

Podnosimy, że ten czyn naruszył artykuł 196 Kodeksu karnego, który mówi o tym, że uczucia religijne w Polsce podlegają prawnej ochronie i że każdy, kto je złamie, naruszy wolność, naruszy ochronę uczuć religijnych, a także podlega karze grzywny, ograniczenia wolności, pozbawienia wolności do lat 2. Nie stanowi to żadnej wątpliwości, że reżyser tego pseudo-dzieła miał na celu obrażać – wyjaśnia poseł Małgorzata Sadurska.  

Posłowie złożyli też interpelację do minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzaty Omilanowskiej w sprawie „akceptowania i finansowania z budżetu państwa bluźnierstw”.

Ktoś, kto chce widzom pokazywać, jak w szklanym naczyniu wypełnionym wodą topi się chomiki, ktoś, kto chce widzom pokazać zwierzę przez niego ranione, zabijane (do którego są przymocowane bardzo czułe mikrofony i ci widzowie mają słuchać tych odgłosów zarzynanego zwierzęcia), czy ten, kto chce obrażać uczucia religijne czy inne uczucia innych osób, musi mieć zwichrowaną psychikę. Pani minister, która staje w obronie tego typu wydarzeń, jak i cała lista osób, które żyją z budżetu Skarbu Państwa i budżetu samorządu, podpisuje się pod tym, biorą na siebie niejako odpowiedzialność za to szerzenie nienawiści – mówi poseł Andrzej Jaworski.

Posłowie PiS-u złożyli też interpelację do ministra spraw wewnętrznych Bartłomieja Sienkiewicza. Wskazują, że policja podczas protestów przeciwko spektaklowi „wykonywała czynności w stosunku do osób modlących się, a w stosunku do tych, którzy obrażali była spolegliwa”.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl