P. Jaki: za reprywatyzację w pełni odpowiada PO

Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki w programie „Dziś wieczorem” na antenie TVP Info podkreślił, że to Platforma Obywatelska jest w pełni odpowiedzialna za aferę reprywatyzacyjną w Warszawie. Wskazał również, że Prawo i Sprawiedliwość będzie robiło wszystko, aby przywrócić w Polsce państwo prawa i odciąć się od zblatowanych z PO elit prawniczych.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości wskazał, kto był beneficjentem transakcji reprywatyzacyjnych.

To elity prawnicze były beneficjentem tych wszystkich transakcji związanych z reprywatyzacją. Te elity są od lat zblatowane z Platformą Obywatelską. Z jednej strony PO, która nadzorowała warszawski ratusz, zapomniała jakiegoś dokumentu, nie zauważyła czy zgodziła się na jakąś reprywatyzację, a z drugiej strony elity prawnicze wydawały oświadczenia korzystne dla Platformy, jak chociażby w sporze o Trybunale Konstytucyjnym. A potem ci wszyscy ludzie spotykali się na marszach Komitetu Obrony Demokracji. My toczymy prawdziwą walkę o uczciwą Polskę. O to, żeby nie było tak, że jest grupa uprzywilejowanych ludzi – prawników i elit prawniczych – którzy mają 160 mln zł i jakąś działkę za kolejne 15 mln zł, a z drugiej strony są ludzie, którzy nie potrafią wiązać końca z końcem i nigdy państwo nie wyciąga do nich ręki, tylko zawsze mają te elity wspierane przez mainstreamowe partie polityczne. Tak być nie może – podkreślił Jaki.

Jeżeli ktoś się zastanawia, dlaczego toczymy bitwę o Trybunał Konstytucyjny: właśnie dlatego, żeby nie było uprzywilejowanych ludzi w Polsce, ale żeby Polska była sprawiedliwa i uczciwa – zaznaczył poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Wiceminister sprawiedliwości odniósł się również do argumentu Platformy Obywatelskiej, który mówi o tym, że za rządów Lecha Kaczyńskiego również dochodziło do podobnych sytuacji związanych z reprywatyzacją w Warszawie. Patryk Jaki przedstawił dane, według których wyraźnie widać, że w latach 2003-2005 (okres rządów Lecha Kaczyńskiego) reprywatyzacja w stolicy ewidentnie się zatrzymała, a w kulminacyjnym punkcie była ona 8-krotnie niższa niż w tym roku.

W tle tych wszystkich reprywatyzacji jest gigantyczna tragedia tysięcy ludzi wywłaszczanych z kamienic. Dane wskazują, że najbardziej ordynarny proceder, a więc czyścicieli kamienic, którzy siłą wyrzucali ludzi z reprywatyzowanych kamienic, rozpoczął się w 2009 r., właśnie za czasu rządów Platformy Obywatelskiej. Dochodziło do sytuacji, że 90-letniego oficera Armii Krajowej wyrzucano do piwnicy, o czym pisała prasa. Powiem szczerze, że wolałbym nie być politykiem i wolałbym oddać legitymację, niż w czymś takim uczestniczyć. To jest jeden gigantyczny wstyd. Że Platforma Obywatelska jeszcze tego broni? Ja bym wolał schować się pod stół – podkreślił Jaki.

Wiceminister sprawiedliwości wskazał, że Polska jest krajem biedniejszym od innych państw Zachodu, gdyż za rządów Platformy Obywatelskiej bezkarnie dochodziło do takich sytuacji jak ta, związana z reprywatyzacją w Warszawie.

Politycy PO wykazali się gigantyczną hipokryzją w sprawie reprywatyzacji, ponieważ jeszcze kilka miesięcy temu twierdzili w studiach telewizyjnych, że np. sprawa związana z reprywatyzacją kamienicy przy ul. Chmielnej, to była wzorowa reprywatyzacja – powiedział Patryk Jaki.

Hanna Gronkiewicz-Waltz wychwalała swoich wiceprezydentów. Jednak dzisiaj, pod presją, podejmuje się decyzje personalne. Trudno jednak uwierzyć w ich wiarygodność. Najgorsze jest to, że nie chodzi tu o dymisje człowieka, ale o to, żeby ktoś oddał ten cały majątek, który został skradziony narodowi – podkreślił wiceminister.

Platforma Obywatelska próbuje przerzucić swoją odpowiedzialność za reprywatyzację w Warszawie na Prawo i Sprawiedliwość – powiedział Patryk Jaki.

Z procederu reprywatyzacji nie korzystał żaden z prominentnych polityków PiS. Tu natomiast mamy do czynienia m.in. z rodziną Hanny Gronkiewicz-Waltz i rodziną prezydenta Bronisława Komorowskiego. I kiedy dzisiaj politycy Platformy mówią, że oni nie wiedzieli o procesie reprywatyzacji i dowiedzieli się o tym nagle dzisiaj, a ich rodziny z tego procesu korzystały, to trudno jest uwierzyć w takie tłumaczenia – podkreślił wiceminister.

W sprawie reprywatyzacji zapominamy o Jolancie Brzeskiej, która walczyła o ludzi wyrzucanych z kamienic i została brutalnie zamordowana. Prokuratura umorzyła postępowanie – uznając, że było to samobójstwo – a odbywało się to w czasie, kiedy Polską rządziła właśnie Platforma Obywatelska – powiedział Patryk Jaki i dodał, że Prawo i Sprawiedliwość wznowiło postępowanie i będzie chciało dojść do prawdy.

RIRM

drukuj