fot. R. Sobkowicz/Nasz Dziennik

Prezydent elekt spotka się z sekretarzem generalnym NATO

Prezydent elekt Andrzej Duda spotka się  dziś po południu z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. Tematem rozmów będzie perspektywa szczytu NATO w Warszawie w 2016 r. oraz inicjatywy Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Krzysztof Szczerski, poseł Prawa i Sprawiedliwości, powiedział, że spotkanie z szefem NATO odbędzie się w ramach konsultacji, jakie prowadzi Andrzej Duda przed 6 sierpnia.

– To spotkanie jest częścią politycznych konsultacji, które prezydent elekt prowadzi przed objęciem przez siebie urzędu. Wiadomo, że są to rozmowy – de facto – konsultacyjne, ponieważ prezydent elekt nie prowadzi odrębnej polityki zagranicznej od tej, którą prowadzi państwo polskie. Oczywistym jest to, że Andrzej Duda, w perspektywie najbliższych kilku miesięcy, przejmie w pełni obowiązki i jednym z jego głównych zadań w pierwszym roku kadencji będzie przygotowanie, przeprowadzenie szczytu NATO oraz całego procesu przed szczytem – to zapewne będzie także przedmiotem rozmów – powiedział Krzysztof Szczerski.

Jens Stoltenberg przebywa w Polsce w związku z ćwiczeniami NATO „Noble Jump” w Lubuskiem; potrwają one do jutra.

Celem ćwiczeń jest sprawdzenie zdolności operacyjnej Połączonych Sił Zadaniowych Bardzo Wysokiej Gotowości, nazywanych „szpicą” Sojuszu Północnoatlantyckiego.

RIRM

drukuj