Koalicja PO-PSL oszuka rolników?

Senator Jerzy Chróścikowski alarmuje, że koalicja PO-PSL prawdopodobnie nie zgodzi się na wprowadzenie ograniczeń dotyczących wykupu polskiej ziemi przez obce ręce. Okazuje się, że kompromis jaki udało się wypracować podczas prac w Sejmie zostanie przez rządzącą koalicję odrzucony w Senacie.

Od 1 maja 2016 r. cudzoziemcy będą mogli kupować w Polsce ziemię rolną bez specjalnego pozwolenia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Z tą decyzją od samego początku nie zgadza się rolnicza „Solidarność”, która wszelkimi możliwymi sposobami próbuje ograniczyć prawo nabycia polskiej ziemi przez obcy kapitał. Pewne ustalenia w tej sprawie już zapadły. Jednak wczorajsze posiedzenie komisji senackiej nie napawa optymizmem.

Rolnicza „Solidarność” porozumiała się z panią premier, natomiast w Senacie próbują to wszystko poprzekręcać, pozmieniać. Zgłoszono 36 poprawek, z których niektóre w ogóle burzą ustalenia, które były. W związku z tym apeluję, aby tych poprawek nie przyjmować i żeby jakiś konsensus, który został wypracowany, został utrzymany, a nie psuto ustawę, która w zasadzie w takiej sytuacji nie będzie miała racji bytu – podkreślił Jerzy Chróścikowski.

Chodzi między innymi o zapis dotyczący prawa pierwokupu.

W rozumieniu potocznym mówi się, że ziemia idzie na słupy, to dostają środki od kogoś, kto np. im tą ziemię odkupi później. To jest niebezpieczeństwo, że ci ludzie, którzy w tej chwili mogą nabywać ziemię nie mając środków własnych, mogą podmiotom zagranicznym po 1 maja 2016 udostępniać tą ziemię – dodał senator Jerzy Chróścikowski.

Kolejny zapis, który został m.in. wykreślony przez senacką komisję dotyczy 10-letniego okresu prowadzenia gospodarstwa.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl