fot. PAP/Jakub Kamiński

Ratownicy medyczni chcą podwyżek. Dziś rozmowy ze stroną rządową

Ratownicy medyczni będą dziś rozmawiać z przedstawicielami rządu ws. podwyżki płac. Resort zdrowia przygotował już propozycje wynagrodzeń ustalone z premier Beatą Szydło i resortem finansów.

Ratownicy domagają się zwiększenia wynagrodzenia o co najmniej 800 zł. Taką stawkę 1,5 roku temu otrzymały położne i pielęgniarki.

Roman Badach-Rogowski, przewodniczący Komisji Krajowej Krajowego Związku Zawodowego Pracowników Ratownictwa Medycznego, wyjaśnia, że chodzi o zrealizowanie trzech głównych postulatów.

– Podwyżki. Od 2009 roku nie było żadnego wzrostu nakładów środków na ratownictwo, a tym samym żadnych podwyżek. W wyniku zmian umów o pracę były wręcz obniżki płac. (…) Drugi postulat to upaństwowienie ratownictwa medycznego, czyli wyeliminowanie z rynku podmiotów prywatnych. Trzeci postulat to szybkie wejście w życie zmian zawartych w tzw. dużej noweli ustawy o państwowym ratownictwie medycznym. Tam jest bardzo wiele istotnych punktów, to dotyczy kilkudziesięciu artykułów – tłumaczy Roman Badach-Rogowski.

Przewodniczący dodaje, że jeżeli propozycje rządu nie będą satysfakcjonujące, w maju ratownicy rozpoczną protesty. Podwyżki wynagrodzeń miałyby objąć ok. 12 tys. ratowników.

RIRM

drukuj