fot. PAP/EPA

Korea Płn. rozpoczęła ćwiczenia wojskowe z ostrą amunicją

Korea Północna rozpoczęła dziś zakrojone na szeroką skalę ćwiczenia artylerii z wykorzystaniem ostrej amunicji, by uczcić obchodzoną tego dnia 85. rocznicę utworzenia północnokoreańskich sił zbrojnych – poinformowały media w Seulu.

Jak podała południowokoreańska agencja Yonhap, powołując się na bliżej niesprecyzowane źródło, wszystko wskazuje na to, że Pjongjang rozmieścił dzisiaj wiele jednostek artylerii dalekiego zasięgu w regionie Wonsan na wschodnim wybrzeżu i prowadzi tam manewry wojskowe. Według Yonhap ćwiczenia wojskowe są najprawdopodobniej nadzorowane przez samego przywódcę Korei Północnej, Kim Dzong Una.

Doniesień tych nie potwierdziło dotąd ministerstwo obrony w Seulu.

Państwowe media w Korei Północnej podały z okazji rocznicy utworzenia krajowych sił zbrojnych, że wojsko jest gotowe „położyć kres spiskowaniu przez USA i ich szantażowi nuklearnemu”.

„Nieograniczona jest siła rażenia armii Koreańskiej Armii Ludowej, wyposażonej w najnowocześniejszy sprzęt wojskowy, w tym różnego rodzaju broń precyzyjną i zminiaturyzowaną broń atomową oraz pociski balistyczne wystrzeliwane z okrętów podwodnych” – napisał w artykule redakcyjnym na pierwszej stronie dziennik „Rodong Sinmun”, organ rządzącej Partii Pracy Korei.

Marynarka wojenna Korei Południowej podała, że dziś prowadzi manewry z użyciem ostrej amunicji wraz z amerykańskimi niszczycielami na zachód od Półwyspu Koreańskiego i zapowiedziała, że wkrótce dołączy do amerykańskiej lotniskowcowej grupy uderzeniowej, w skład której wchodzi atomowy lotniskowiec USS Carl Vinson. W niedzielę Korea Północna zadeklarowała gotowość ataku na ten okręt, który został skierowany przez prezydenta USA Donalda Trumpa na wody koreańskie przez groźbę nowego północnokoreańskiego testu nuklearnego.

W związku z rocznicą utworzenia północnokoreańskich sił zbrojnych społeczność międzynarodowa obawiała się, że Pjongjang przeprowadzi kolejny test nuklearny. W przeszłości podobne święta bywały okazją do testów uzbrojenia.

Korea Północna przeprowadziła pięć testów nuklearnych – w tym dwa w ubiegłym roku – i pracuje nad pociskami balistycznymi zdolnymi dosięgnąć terytorium USA.

PAP/RIRM

drukuj