fot. flickr.com

Fiasko kolejnej próby rakietowej Korei Płn.?

Najprawdopodobniej niepowodzeniem zakończyła się kolejna próba rakietowa podjęta we wtorek rano czasu lokalnego przez Koreę Północną – poinformowały południowokoreańskie źródła wojskowe.

Z informacji tych wynika, że Korea Północna próbowała wystrzelić z ośrodka wojskowego w Wonsan na wschodzie kraju niezidentyfikowany pocisk, ale próba ta najprawdopodobniej zakończyła się niepowodzeniem.

Południowokoreańska agencja Yonhap podała, że chodziło o rakietę balistyczną średniego zasięgu typu Musudan. Podjęte w kwietniu trzy próby wystrzelenia rakiety tego typu także zakończyły się fiaskiem.

Jak pisze Associated Press, rakieta typu Musudan teoretycznie mogłaby dosięgnąć np. amerykańskich baz w Azji i na Pacyfiku.

Wtorkową próbę potępiły japońskie władze.

„Wielokrotne wystrzeliwanie rakiet przez Koreę Północną stanowią prowokacyjne działania wymierzone we wspólnotę międzynarodową, w tym w Japonię, i są absolutnie nie do przyjęcia” – powiedział szef japońskiego MSZ Fumio Kishida.

Rzecznik rządu Yoshihide Suga zaznaczył, że wtorkowa najpewniej nieudana próba rakietowa Korei Płn. nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla bezpieczeństwa Japonii.

Pjongjang kontynuuje próby z rakietami balistycznymi mimo przyjętej 2 marca przez Radę Bezpieczeństwa ONZ rezolucji, która zdecydowanie zaostrzyła sankcje wobec Korei Płn. Rezolucja ta była odpowiedzią na przeprowadzony przez ten kraj 6 stycznia kolejny test z bronią nuklearną. Ponadto w lutym Korea Płn. wystrzeliła rakietę balistyczną dalekiego zasięgu, która umieściła na orbicie okołoziemskiej satelitę.

Rezolucje ONZ zabraniają Korei Płn. prób z bronią jądrową oraz testów z rakietami balistycznymi. Nie zważając na te zakazy, Pjongjang nie ustaje w wysiłkach na rzecz zwiększenia swego potencjału wojskowego, w tym nuklearnego.

PAP/RIRM

drukuj