fot. PAP/Leszek Szymański

Rząd przyjął ustawę o pomocy Ukraińcom, którzy uciekli do Polski z powodu rosyjskiej inwazji

Projektem o pomocy Ukraińcom zajmie się dziś Sejm. Ukraińcy będą mogli legalnie zostać w Polsce na okres 18 miesięcy, z możliwością jego wydłużenia. Projekt ustawy zapewnia również pomoc finansową dla rodzin przyjmujących uchodźców pod swój dach.

Od 24 lutego do Polski wjechało już ponad milion uchodźców.

Kościół, organizacje społeczne, a także zwykli Polacy włączają się w pomoc. Wsparcie dla uciekinierów organizują również samorządy. Gmina Niedrzwica Duża zapewniła schronienie w strażnicach OSP – mówił wójt  gminy, Ryszard Golec.

– Ta pomoc na pewno będzie potrzebna w dłuższej perspektywie zarówno jeśli chodzi o opiekę zdrowotną świadczoną na terenie gminy, jak i o edukację i pomoc w znalezieniu pracy – powiedział  Ryszard Golec.

Pomoc uchodźcom ma ułatwić specjalna ustawa przyjęta przez rząd. Dzięki nowym przepisom obywatele Ukrainy będą mogli legalnie zostać w Polsce na 18 miesięcy.

– Będą mogli podejmować pracę i ten okres będzie mógł zostać wydłużony do 3 lat, czyli o kolejne 18 miesięcy – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Polskie rodziny, które przyjęły Ukraińców pod swój dach, otrzymają 40 zł dziennie za każdą osobę. Świadczenie będzie wypłacane przez dwa miesiące. Rząd przygotował też specjalny fundusz w wysokości 8 mld złotych, który przez wojewodów trafi do samorządów.

– Jednostki samorządu terytorialnego otrzymają wsparcie budżetowe potrzebne do realizacji wszelkich dodatkowych zadań w zakresie na przykład dostępu dzieci i młodzieży do systemu edukacji, czy w kontekście służby zdrowia – wskazał szef polskiego rządu.

Będziemy namawiać uchodźców z Ukrainy, aby osiadali się nie tylko w dużych miastach, ale również w mniejszych miejscowościach – mówił wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, Maciej Wąsik.

– W mniejszych miejscowościach też jest praca, polskie rolnictwo potrzebuje dużo siły roboczej. Jestem przekonany, że ten proces będzie przebiegał płynnie – powiedział wiceminister.

Minister spraw wewnętrznych i administracji   Mariusz Kamiński wskazał, że dostęp do edukacji, służby zdrowia i pracy to priorytetowe elementy pomocy polskiego rządu dla uciekających Ukraińców.

– Żeby uporządkować tę sytuację, a też ułatwić życie naszym sąsiadom, którzy w wyniku tych tragicznych wydarzeń są na terenie naszego kraju, naszym przyjaciołom z Ukrainy, każdy z nich otrzyma numer PESEL – zaznaczył Mariusz Kamiński.

Projekt specustawy przewiduje też pomoc dla uchodźców z Ukrainy już w pierwszych godzinach po przybyciu do Polski – mówiła minister rodziny i polityki społecznej, Marlena Maląg.

– Wiele osób, które przekracza naszą granicę, potrzebuje pierwszego wsparcia. Takim pierwszym wsparciem będzie możliwość, po odpowiednim zarejestrowaniu się, sięgnięcia po jednorazowe wsparcie w wysokości 300 złotych – wskazała minister.

Uchodźcy będą mieli dostęp do wszystkich polskich świadczeń w tym do 500 plus. Pomoc, która znalazła się w specustawie, będzie finansowana w pierwszej kolejności z budżetu państwa. W przyszłości będą wykorzystywane środki, które zadeklarowały zachodni partnerzy, m.in. USA. Pomóc powinna też Unia Europejska – podkreślił prof. Zdzisław Winnicki z Uniwersytetu Wrocławskiego.

– Najpierw przyznanie Polsce środków finansowych oraz zapotrzebowania materiałowego, a także przygotowanie przyjęcia części uchodźców, którzy znajdują się pod opieką Polski – zaakcentował profesor.

Unijna pomoc jest na etapie negocjacji. Na ten moment Bruksela zadeklarowała pół miliarda euro. Spec ustawa we wtorek będzie procedowana przez Sejm.

– Jeżeli tego będzie wymagał kształt ustawy, to zacznie się na sali plenarnej. Jeżeli nie, to pójdzie bardzo szybko do komisji – podkreślił wicemarszałek Sejmu, Ryszard Terlecki.

Tymczasem liberalno-lewicowa opozycja wzywa rząd do zakończenia sporu z Komisją Europejską o reformę wymiaru sprawiedliwości. Unijni urzędnicy z tego powodu od miesięcy blokują Polsce środki z Funduszu Odbudowy. Przewodniczący PO, Donald Tusk, apeluje do rządzących o zakończenie tego sporu.

– Gorąco apeluję do premiera Morawieckiego, prezesa Kaczyńskiego, prezydenta Dudy, żeby jak najszybciej odblokowali te środki, które są do naszej dyspozycji – powiedział Donald Tusk.

Tymczasem premier Mateusz Morawiecki skierował apel do zachodniej opinii publicznej w sprawie Ukrainie. Nie pozwólmy czekać ani chwili dłużej. Zatrzymajmy wojnę. Ratujmy bezbronnych – podkreślił  szef polskiego rządu.

Przed nami decyzje na poziomie unijnym, które systemowo rozwiążą tę kwestię. To moralny egzamin, przed którym dziś staje Europa. Zatem stańmy razem. Nie pozwólmy Ukrainie czekać ani chwili dłużej – wskazał premier RP.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl