Rząd chce połączenia firm energetycznych

Sejmik województwa pomorskiego apeluje do rządu  o niełączenie spółki Energa z PGE. W podjętej uchwale radni wyrazili głęboki niepokój w związku z konsolidacją.

Wskazali, że  łączenie Energii i PGE jest dużym zagrożeniem dla rozwoju gospodarczego woj. pomorskiego. Domagają się utrzymania przez rząd samodzielności Energii.

Swój apel radni skierowali do premier, ministrów gospodarki i Skarbu Państwa oraz pomorskich parlamentarzystów.

Działania ministerstwa Skarbu Państwa od dłuższego czasu zmierzają w niekorzystnym kierunku – wskazuje poseł Andrzej Jaworski, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Skarbu Państwa.

– Jest to kolejna próba działania Skarbu Państwa na niekorzyść dużych firm znajdujących się na Pomorzu. Mieliśmy swego czasu próby prywatyzacji polskiego LOTOS-u. dziś minister skarbu mówi o tym, że chce zreorganizować firmę Energa, czyli doprowadzić do tego, że przestałaby istnieć w taki sposób, w jaki funkcjonuje dzisiaj, a wszystkie zmiany, które dzieją się ostatnio w Ministerstwie Skarbu Państwa idą tylko na gorsze – powiedział poseł Andrzej Jaworski.

Mimo zapewnień resortu Skarbu Państwa, że nie ma projektu w sprawie konsolidacji, proces ten rozpocznie się najprawdopodobniej jeszcze w tym roku.

Połączone miałyby zostać także Tauron z Eneą.

Grupa Energa jest jedną z czterech największych grup energetycznych w Polsce; zajmuje się wytwarzaniem, obrotem i dystrybucją energii elektrycznej i cieplnej.

RIRM

drukuj