Donald Tusk krytykuje PiS i komentuje sytuację wokół TK

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk stwierdził, że Polska powinna respektować opinię Komisji Weneckiej. Były premier skrytykował rząd Prawa i Sprawiedliwości za, jak to nazwał, „nieumiejętność przyswojenia sugestii suflowanych przez Komisję”.

Według niego dotychczas autorytet organu doradczego RE był raczej respektowany, a zalecenia Komisji mogą pomóc krajom „wyjść z opresji”. Kryzys konstytucyjny w Polsce trzeba rozwiązać w zgodzie z duchem i literą prawa krajowego i europejskiego – podkreślił Tusk.

To jest forma swego rodzaju nacisku na Polskę – ocenia europoseł PiS-u prof. Zdzisław Krasnodębski.

-­­ Stanowisko rządu jest takie, że będziemy rozpatrywać opinię Komisji Weneckiej. W tej chwili, jak wiadomo, sprawa jest w Sejmie, zbierze się zespół ekspertów i na pewno w jakiejś części zostanie to uwzględnione. W pewnej zapewne nie, bo są też pewne elementy tej opinii, które budzą pewne wątpliwości. Na pewno nie jest to żaden dokument wiążący, a pan przewodniczący RE niepotrzebnie – wydaje mi się – w tej sprawie się wypowiada, bo to chyba nie jest jego rola – komentuje profesor.

W swojej opinii KW zwróciła uwagę, że  „zarówno poprzednia, jak i obecna większość w polskim parlamencie podjęły niekonstytucyjne działania”. Według Komisji ograniczanie efektywności Trybunału podważy trzy podstawowe zasady Rady Europy – demokrację, prawa człowieka i rządy prawa.

Tymczasem Premier Beata Szydło zdecydowała o przekazaniu opinii Komisji Weneckiej do Sejmu. Na ręce marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego zostały też złożone wszystkie uwagi i zastrzeżenia rządu do opinii. Ma także powstać zespół ekspertów, który zajmie się dokumentem.

Szef Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna zapowiedział, że Europosłowie PO przygotują i złożą w Parlamencie Europejskim projekt rezolucji nt. sytuacji w Polsce.

RIRM

drukuj