fot. PAP/EPA

UE podtrzymuje apel do Rosji ws. uwolnienia Nadii Sawczenko

Unia Europejska podtrzymuje apel do Rosji o natychmiastowe uwolnienie ukraińskiej lotniczki Nadii Sawczenko, nielegalnie więzionej w Rosji – powiedział dzisiaj szef Rady Europejskiej Donald Tusk po spotkaniu z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką w Brukseli.

„Rozmawialiśmy o sprawie Nadii Sawczenko, która ciągle jest nielegalnie więziona w Rosji. Chciałbym powtórzyć apel UE o jej natychmiastowe uwolnienie, a także o uwolnienie Ołeha Sencowa oraz wszystkich pozostałych nielegalnie zatrzymanych ukraińskich obywateli” – powiedział Donald Tusk.

Sawczenko oczekuje na wyrok rosyjskiego sądu w sprawie o współudział w zabójstwie dwóch dziennikarzy z Rosji w czasie walk w Donbasie w 2014 roku. Prokurator zażądał dla niej kary 23 lat pozbawienia wolności. Oskarżona nie przyznaje się do winy. 4 marca Sawczenko rozpoczęła protest głodowy, ale w zeszły czwartek zaczęła pić wodę. Jej obrońcy twierdzą, że jej stan jest ciężki.

Z kolei reżyser Ołeh Sencow został skazany w sierpniu 2015 r. przez rosyjski sąd na 20 lat kolonii karnej za rzekome przygotowywanie zamachów terrorystycznych na Krymie.

PAP/RIRM

drukuj