fot. twitter.com/RyszardTerlecki

R. Terlecki: W piątek zapadną decyzje co do składu rządu

Na piątek zaplanowane jest posiedzenie komitetu politycznego Prawa i Sprawiedliwości i tego dnia zapadną decyzje co do składu rządu. Pełny skład poznamy podczas expose premiera – powiedział szef klubu PiS Ryszard Terlecki. Nowy klub Prawa i Sprawiedliwości ma zebrać się 12 listopada rano i wtedy wybrane mają być władze klubu.

Ryszard Terlecki został zapytany w TVP Info, kiedy zbierze się komitet polityczny Prawa i Sprawiedliwości i kiedy znany będzie ostateczny kształt rządu. Odpowiedział, że komitet, który zbierze się w piątek we wczesnych godzinach popołudniowych, pozna wtedy skład rządu.

„Natomiast ja myślę, że pełny skład rządu poznamy z expose premiera i dopiero już w czasie trwania posiedzenia Sejmu” – powiedział.

Dopytywany, czy przed piątkiem premier nie przedstawi nazwisk, Terlecki odpowiedział, że nie wie.

„Nie chcę niczego przesądzać. W piątek w każdym razie zapadną decyzję, co do składu rządu” – wskazał polityk.

Został też zapytany, czy sojusznicy PiS w Zjednoczonej Prawicy, czyli Porozumienie i Solidarna Polska zwiększą stan posiadania w poszczególnych ministerstwach.

„Troszkę zwiększą. Bardzo energicznie i skutecznie pracowali w kampanii. Mają liczniejsze niż poprzednie grono posłów, więc troszkę poszerzą swój stan posiadania” – odpowiedział Terlecki.

Dopytywany, czy Porozumienie i Solidarna Polska w związku z wprowadzeniem większej liczby posłów, dostaną więcej resortów, powiedział:

„Może nie mówmy <<większa liczba resortów>>, ale rzeczywiście ich stan posiadania się poszerzy” – mówił.

Ryszard Terlecki powiedział ponadto, że Prawo i Sprawiedliwość planuje pierwsze posiedzenie nowego klubu na 12 listopada – dzień inauguracyjnego posiedzenia Sejmu nowej kadencji, ok. godz. 9-9.30.

„Wtedy klub wybierze prezydium, wybierze też przewodniczącego, tak, że pójdziemy na salę już z władzami klubu ukonstytuowanymi” – wskazał.

Pierwsze posiedzenie Sejmu IX kadencji rozpocząć ma się o godz.12.00

Na pytanie, czy nadal będzie pełnił funkcję szefa klubu PiS, Terlecki odpowiedział, że to zależy od klubu. Dopytywany, czy byłby taką funkcją zainteresowany, powiedział, że „jest gotów się podjąć, jeżeli będzie taka decyzja klubu”. Z kolei na pytanie, czy w nowej kadencji też będzie wicemarszałkiem, Terlecki odpowiedział, że to Sejm wybiera wicemarszałków.

Terlecki został też zapytany o kwestię rozdziału miejsc na sali sejmowej w nowej kadencji, czy doszło przy tym do „awantur i kłótni”. Odpowiedział, że był to spór.

„My siedzimy tam, gdzie siedzieliśmy, ten sam obszar Sejmu, sąsiadujemy z PSL-em” – powiedział.

Według polityka, przedstawiciele klubu Koalicji Obywatelskiej chcieli, żeby posłowie PSL siedzieli na lewo od KO, a ale ludowcy nie chcieli takiego rozwiązania.

„My uznaliśmy racje wyłożone przez PSL i opowiedzieliśmy się za tym, żeby PSL znalazł się w sąsiedztwie naszego klubu” – wskazał.

PAP

drukuj