fot. flickr.com

Polacy od 11 listopada bez wiz do USA

Od 11 listopada Polacy będą mogli podróżować do Stanów Zjednoczonych na okres 90 dni bez wiz. Wystarczy uzyskać zezwolenie wjazdu za pośrednictwem Elektronicznego Systemu Autoryzacji Podróży. W Waszyngtonie ogłoszono oficjalny komunikat dotyczący przyjęcia Polski do programu bezwizowego.

Już za kilka dni Polacy będą mogli podróżować do Stanów Zjednoczonych bez wiz.

– Bezwizowa możliwość podróżowania do Stanów Zjednoczonych do 90 dni w celach turystycznych i w celach biznesowych będzie możliwa od 11 listopada tego roku, a więc dosłownie za kilka dni. Myślę, że to jest dobra wiadomość, która z pewną radością wprowadza nas w 2020 rok – mówi prezydent Andrzej Duda.

– Cieszę się w imieniu 10 milionów Polaków w Stanach i 38 milionów w Polsce – wskazuje ambasador USA Georgette Mosbacher.

Ambasador USA przypomniała, że sprawa ruchu bezwizowego była ważnym tematem już podczas jej pierwszych spotkań z prezydentem Andrzejem Dudą. 

– Powiedział, że program ruchu bezwizowego dotyczy takiej dumy narodowej. To mnie naprawdę poruszyło, ponieważ zdawałam sobie sprawę, jaka jest nasza wspólna historia i jakie są wspólne wartości, które podzielamy – mówi Georgette Mosbacher. 

Obietnice dotyczące ruchu bezwizowego składali wcześniej między innymi byli prezydenci George Bush i Barack Obama. Nie zostały one jednak zrealizowane. Dopiero Donald Trump polecił ambasador Georgette Mosbacher powołanie specjalnej grupy, by zajęła się tym tematem. Zespół powołano zarówno w Waszyngtonie, jak i w ambasadzie w Polsce.

Jednak jedna rzecz w całym procesie była poza kontrolą polskich i amerykańskich władz. Był to odsetek odmów przyznania wizy. Dlatego zwrócono się do polskich i amerykańskich przedsiębiorstw, aby występowali o wizę tak, by w ten sposób zmniejszyć odsetek odmów wizowych.

– Rzeczywiście udało się dzięki temu, ale także dzięki zaangażowaniu pani ambasador, uzyskać ten wynik poniżej 3 proc. odmów, który nas zakwalifikował do postępowania w ramach procedury wejścia do programu bezwizowego – zaznacza Andrzej Duda.

To bardzo dobry krok w kierunku Polskizauważa politolog dr Jarosław Komorniczak. 

– Udało się zlikwidować jedną z takich ostatnich bardziej psychologicznych i kulturowych barier pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi – podkreśla.

Zniesienie wiz wpłynie pozytywnie na wzajemne relacje polsko-amerykańskie – mówi były minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

– Bardzo ułatwi Polakom ruch i sprawi, że wyprawa za Atlantyk będzie dużo tańsza, dużo prostsza i ułatwi Polakom przebywanie tam. A to bardzo ważne, bo to także wzmocni Polonię i wzmocni wzajemne relacje polsko-amerykańskie – wskazuje. 

To jednak nie jedyne korzyści. Zaznacza minister finansów Jerzy Kwieciński.

– Przede wszystkim da to dodatkowy impet do rozwoju naszej współpracy gospodarczej pomiędzy naszymi krajami. Szczególnie pozwoli na większą ekspansję polskich firm na rynku amerykańskim – akcentuje.

Aby polecieć do USA po zniesieniu obowiązku wizowego, będzie trzeba  zarejestrować się w elektronicznym systemie autoryzacji podróży (ESTA), posiadać biometryczny paszport ważny przynajmniej 90 dni, bilet powrotny lub bilet na dalszą podróż z datą wyjazdu z USA. Osoby, które mają już wizy nie muszą ubiegać się o autoryzację ESTA i mogą dalej korzystać z wizy. Cena rejestracji to 14 dolarów. Opłata za wizę turystyczną bądź biznesową wynosi obecnie 160 dolarów. Zezwolenie wjazdu w systemie ESTA upoważnia do wielokrotnych podróży przez dwa lata. Ci, którzy chcą jednak podróżować do Stanów na dłużej niż 90 dni lub otrzymali odmowę w systemie ESTA, nadal będą musieli ubiegać się o odpowiednią kategorię wizy.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl