fot. M. Borawski/Nasz Dziennik

M. Dobrowolski: napięcie wokół TK się zmniejszyło

Po publikacji większości wyroków Trybunału Konstytucyjnego zmniejszyło się napięcie miedzy rządem, większością sejmową a Trybunałem – powiedział dr hab. Marek Dobrowolski z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Rząd opublikował wyroki TK wydane po 9 marca br. W sumie wydrukowanych zostało 21 orzeczeń. Wśród nich nie znalazły się z 9 marca o niekonstytucyjności noweli ustawy o TK autorstwa Prawa i Sprawiedliwości z grudnia ubiegłego roku oraz z 11 sierpnia – o częściowej niekonstytucyjności nowej ustawy o TK.

Wyroki opublikowano na podstawie ustawy z 22 lipca o TK. W miniony czwartek TK uznał za niezgodne z Konstytucją kilkanaście zapisów ustawy.

Prawnik dr hab. Marek Dobrowolski zwraca uwagę, że po publikacji orzeczeń pozostaje do rozwiązania jeszcze kwestia dopuszczenia do orzekania trzech sędziów.

– Nie można powiedzieć jeszcze, że konflikt wygasł, czy został zażegnany, ale ten bieżący spór został zażegnany. Oczywiście, nie dotyka to istoty rzeczy, a mianowicie sporu wokół trzech niedopuszczonych do orzekania sędziów TK – podkreśla dr hab. Marek Dobrowolski.

W internetowych wydaniach Dziennika Ustaw ukazało się 18 wyroków, a Monitora Polskiego – 3. Wśród nich jest m.in. lipcowy wyrok o konstytucyjności ustawy o gruntach warszawskich.

RIRM

drukuj