Sejm: komisja rolnictwa rozpatrzy ustawę o sprzedaży ziemi SP

Po południu sejmowa Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi zajmie się ustawą o wstrzymaniu sprzedaży ziemi z zasobów Skarbu Państwa. Wczoraj swoje opinie na temat projektu przedstawiły między innymi organizacje i związki rolnicze, rolnicy oraz prawnicy.

Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel zapewnił, że rząd jest gotów na wprowadzenie zmian, o ile będą one zgodne z celem ustawy.

Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych uważa, że ustawę trzeba wprowadzić przed 1 maja bieżącego roku. Izby mają wiele uwag, co do obrotu prywatnego.

Celem ustawy jest obrona polskiej ziemi jako dobra narodowego – podkreśla poseł Dariusz Bąk. Polityk dodał, że to rządy PO–PSL doprowadziły do patologicznej sytuacji w obrocie polską ziemią.

– Oficjalnie mówi się, że 200 tys. ha ziemi – zasobów własności rolnych Skarbu Państwa – zostało sprzedanych obcokrajowcom, wbrew prawu, w związku z czym pojawiły się patologie. Rolnicy protestowali, bo nie mogli powiększać swoich gospodarstw. Wysprzedano 4/5 zasobów własności rolnej SP, czyli około 4 mln ha. Ziemia ta została sprzedana w czasach, kiedy rządziły koalicje PO-PSL, a także SLD-PSL. (…) Prawo i Sprawiedliwość złożyło projekt ustawy o ochronie polskiej ziemi, żeby nie wykupywali jej obcokrajowcy i żeby wreszcie trafiała do rolników prywatnych, po to, by w końcu mogli powiększać swoje gospodarstwa – wyjaśnia Dariusz Bąk.

Minister Krzysztof Jurgiel poinformował, że w resorcie przygotowywana jest „duża” ustawa regulująca ustrój rolny. Jej założenia powstaną do końca lipca.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl