Projekt ustawy dot. obrotu ziemią trafi do konsultacji społecznych

Dziś do konsultacji społecznych trafi projekt ustawy dotyczący obrotu ziemią. Autorem regulacji jest Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Ustawa „O wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa” wprowadza na 5 lat zakaz sprzedaży państwowej ziemi.

Zmierza także do wzmocnienia ochrony ziemi rolniczej w Polsce przed jej spekulacyjnym wykupywaniem przez osoby krajowe i zagraniczne.

Politycy Prawa i Sprawiedliwości podkreślają, że obowiązujące w tej materii przepisy prawne w żaden sposób nie przeciwdziałają tego typu procederom.

Ustawa ma trzy główne cele – mówi Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa.

– Po pierwsze, wstrzymanie sprzedaży ziemi rolnej Skarbu Państwa na okres pięciu lat – tak, aby uporządkować gospodarkę nieruchomości rolnych i przyjąć takie rozwiązania, które będą zabezpieczały interes Skarbu Państwa. Po drugie, zmiana ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego – tutaj chcemy wprowadzić zasadę nabywczą nieruchomości rolnych w Polsce. Nabywcą może być rolnik indywidualny, prowadzący lub zamierzający prowadzić gospodarstwo rolne. Chyba, że sprzedaż jest na cele inwestycyjne, wtedy mogą być inni nabywcy. Trzecia sprawa to zmiana ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa.  Tam są uregulowane sprawy dzierżawy i zasady zbywania w sytuacji, gdy nieruchomość w różnych przypadkach zostanie przeznaczona do sprzedaży –  podkreśla minister Krzysztof Jurgiel.

Projekt zakłada, że państwowa ziemia powinna zostać w gestii Agencji Nieruchomości Rolnych, a podstawową formą jej zagospodarowania powinny być trwałe dzierżawy.

Projektowana ustawa ma wejść w życie 30 kwietnia 2016 r., czyli w przeddzień końca obowiązywania 12-letniego okresu ochrony polskiej ziemi przed wykupem jej przez obcokrajowców.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl