fot. PAP

Izdebski: Jutro „gwiaździsty marsz” rolników na Warszawę

Jutro odbędzie się „gwiaździsty marsz” rolników na Warszawę. Protestujący, którzy przyjadą do stolicy traktorami, o godz. 14.00 zamierzają sparaliżować miasto – poinformował  szef rolniczego OPZZ Sławomir Izdebski.

Rolnicy chcą m.in. odwołania ze stanowiska ministra rolnictwa Marka Sawickiego.

Sławomir Izdebski zapowiedział, że będzie uczestniczył w jutrzejszym spotkaniu w resorcie rolnictwa. Dodał, że oczekuje podpisania porozumienia między ministrem, a rolniczym OPZZ w sprawie postulatów. Są nimi m.in. rekompensaty za straty spowodowane przez dziki, interwencja na rynku mleka i wieprzowiny.

Nie pozwolimy, aby nas tak lekceważono – powiedział przewodniczący rolniczego OPZZ.

– Dostałem pismo od ministra rolnictwa i rozwoju wsi, że żadnych odszkodowań za dziki nie będzie, bo to wykracza poza jego kompetencje. Te pozostałe propozycje utrzymuje w mocy – kwoty tylko za lata 2013 – 2014 i trzoda chlewna dofinansowana tylko do dwustu sztuk do gospodarstwa w wysokości 1400 zł i do stu sztuk – 2 tys. zł. To są kpiny i my na to nie pozwolimy. Jutro mniej więcej o godz. 14.00 ronda wjazdowe do Warszawy zostaną zablokowane. Z samych Zdan wyjedzie ok. 400 traktorów, także będzie to bardzo długi orszak. Obciążenie dla mieszkańców na pewno będzie duże – powiedział Sławomir Izdebski.

Kolumna ciągników ma wyruszyć z miejscowości Zdany koło Siedlec o godz. 10.00. Zdaniem Izdebskiego – w „marszu gwiaździstym” może wziąć udział ok. 1 tys. ciągników.

Od kilku dni w wielu regionach kraju pojawiły się blokady i trwają protesty rolników.

RIRM

drukuj