fot. arch

Jan Olszewski zostanie pochowany na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie

Były premier Jan Olszewski spocznie na Wojskowych Powązkach – poinformował minister Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera. Uroczystości pogrzebowe będą miały charakter państwowy. Rozpoczną się w najbliższy piątek i potrwają do soboty.

Trumna z ciałem Jana Olszewskiego zostanie wystawiona 15 lutego w holu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Tam będzie można oddać hołd b. premierowi. O godz. 18.00 sprawowana będzie Msza św. żałobna w kościele pw. św. Aleksandra na Placu Trzech Krzyży.

Tego samego dnia trumna zostanie przeniesiona w kondukcie do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej na ul. Świętojańskiej 10.

– Główne uroczystości pogrzebowe odbędą się w sobotę o godzinie 11.00. Odbędzie się Msza św. żałobna w Archikatedrze pw. św. Jana Chrzciciela. Między godziną 13.00 a 13.30 kondukt pogrzebowy przejdzie pod Pomnik Powstania Warszawskiego, gdzie premiera Jana Olszewskiego pożegnają żołnierze Armii Krajowej, byli powstańcy warszawscy. Następnie na lawecie wojskowej, w asyście policyjnej i szwadronu reprezentacyjnego, kondukt przemieści się na Cmentarz Wojskowy na Powązkach, gdzie zakończą się uroczystości – mówił minister Michał Dworczyk.

Żałoba narodowa po śmierci byłego premiera Jana Olszewskiego potrwa od północy z czwartku na piątek do godz. 19.00 w sobotę.

Jan Olszewski zmarł w piątek. Miał 88 lat. Był premierem w latach 1991-1992, obrońcą opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL, doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

RIRM/TV Trwam News

drukuj